Zavřít reklamu

O tom, že se snaží jablečná společnost střežit soukromí svých uživatelů jako oko v hlavě, nemůže být pochyb. Je to však vždycky to nejlepší řešení? Pravděpodobně ne. Minimálně v případě, kdy jde uživatelům o život je potřeba tuto zásadu porušit a poskytnout minimálně přesné údaje o poloze. O prosazení této služby se teď snaží Evropská asociace tísňového volání. Její zástupci si totiž myslí, že by mohla tato novinka na telefonech Applu zachránit tisíce životů, stejně jako tomu je od jejího zavedení na konkurenční Android.

Na platformě Android byla tato funkce aktivována teprve vloni, přesto už hlásí stovky zachráněných životů. Prostředí Applu je však v tomto ohledu daleko striktnější a prosazení této novinky bude logicky daleko složitější. Odborníci se však shodují, že uživatelům iPhonů nehrozí ani po zavedení této funkce žádné riziko úniku osobních údajů.

Přesná poloha postižené osoby je totiž údajně vysílána pouze po dobu třiceti sekund a pouze tehdy, kdy sama osoba konkrétní číslo pro daný region vytočí. Údaje z ní navíc putují přímo do centrály, ve které pracovníci vyhodnocují vhodné postupy pro záchranné složky. Podle všech dostupných informací je lokalizace pomocí této funkce až 4000x přesnější, než běžné sledovací metody. Využívá totiž celou řadu ukazatelů, ze kterých poté vyhodnotí výsledek.

Skvělé výsledky i přes poměrně malou rozšířenost

I když je teď tato funkce dostupná pouze v Rakousku, Estonsku, na Islandu, v Litvě, na Novém zélandu a ve Spojeném království, má velmi dobré výsledky a podle všech odborníků i skvělou budoucnost. V příštích deseti letech by totiž mohla zachránit více než 7500 životů. Konečné číslo však závisí i na tom, zda se k podpoře této služby rozhodne i Apple, jehož telefony jsou ve světě velmi oblíbeným artiklem.

Jablečný gigant se k celé záležitosti ještě nevyjádřil, v příštích dnech tak pravděpodobně učiní. Podpora této funkce se však dá v budoucnu pravděpodobně očekávat. Ostatně, Apple se o zdraví svých uživatelů zajímá v posledních letech opravdu dost a tímto krokem by to mohl povýšit zase o pomyslný stupínek výše. Je však jasné, že se této inovace nedočkáme v příštích měsících. Pokud se pro ní Apple rozhodne, určitě ji podrobí nejrůznějším testům, aby se o její bezpečnosti přesvědčil sám. Těžko tak říci, kdy se ji vlastně dočkáme.

emergency-apple-fb

Dnes nejčtenější

.