Zavřít reklamu

unlock-ios-4.2.1-ipad-iphone-NERD-TREK-NERDTREK-115x115Prezident Spojených států amerických Barack Obama v pátek mluvil s Evanem Smithem z deníku Texas Tribune na filmovém a hudebním festivalu South by Southwest (SXSW), kde se nepřímo vyjádřil ke sporu Applu s FBI. Zatímco Obama řekl, že nemůže blíže komentovat spor mezi Applem a FBI, vyjádřil se k větším otázkám soukromí a bezpečnosti.

Obama varoval před použitím absolutistického pohledu na šifrování a řekl, že američtí občané již udělali ústupky k vyvážení soukromí s bezpečností v jiných aspektech jejich života. Obama také poukázal na letištní bezpečnost jako příklad kompromisu mezi bezpečností a soukromím. “Není to zábava procházet bezpečností, ale připouštíme, že je to důležité,” řekl. Pokračoval tím, že představa, že data mohou být zazděna od jiných kompromisů, které děláme je nesprávné.

“Otázka, kterou si musíme položit, je, jestli je technicky možné vytvořit takové neproniknutelné zařízení nebo systém, kde je šifrování tak silné, že zde není žádný klíč, žádná zadní vrátka, vůbec nic, tak jak pak můžeme zabránit dětské pornografii? Jak můžeme vyřešit nebo přerušit teroristické spiknutí? Jaké mechanismy máme ještě k dispozici k dělání jednoduchých věcí, jako je například vymáhání daní, pokud je ve skutečnosti nemůže získat. V případě, kdy se vláda nemůže dostat dovnitř, všichni si chodí se švýcarskou bankou v kapse.”

//

Obama řekl, že se chce ujistit, že se vláda nemůže “chtě nechtě” dostat do iPhonu každého z nás bez dohledu a chce se ujistit, že žijeme v bezpečné a civilizované společnosti. Doporučoval najít rovnováhu mezi soukromím a šifrováním, a že vláda musí vyšetřovat zločiny.

Obama vyzval softwarové inženýry a technologické společnosti, aby pomohli vládě vyřešit problém a řekl, že by mělo být zřízeno důkladné a kvalitní šifrovací řešení, před tím, než je to nezbytně nutné. Varoval proti technologickým komunitám, které by se zprostili nebo zastávali pozici, “která není udržitelná pro širokou veřejnost jako celek v průběhu času”, což by mohlo vést k patové situaci, která bude v konečném důsledku vést k nedbalým právním předpisům, které by změnily politické klima až se stane něco opravdu špatného. Apple také naléhal, aby případ vyřešil Kongres namísto soudů.

Obamovi komentáře přicházejí v čase, kdy Apple bude čelit americké vládě v divoké veřejné bitvě proti soudnímu příkazu, který vyžadoval, aby Apple pomohl FBI s hacknutím iPhonu a vytvoření nové speciální verze iOS, bez některých důležitých bezpečnostních prvků. Apple je přesvědčen, že splnění požadavků by vytvořilo nebezpečný precedent, který by mohl vést k celkovému oslabení šifrování na chytrých telefonech a dalších zařízeních.

barack obama

*Zdroj: Macrumors

Související články

Dnes nejčtenější

.