Zavřít reklamu

V roce 2011 na web začaly pronikat první informace o připravovaném náramku, který v tu dobu představoval věc zcela nevídanou. Za jeho zrozením stála tehdy ještě nepříliš známá kalifornská společnost Jawbone a jeden z prvních tzv. “wearables” na celém světě byl její náramek UP. Myslím, že většina lidí si do dnes pamatuje ono propagační video, ve kterém Vás náramek probudil zavibrováním do zápěstí, počítal vaše kroky, prováděl analýzu Vašeho spánku (tzv. aktigrafii), “buzeroval” vás zavibrováním když jste se dlouho nehýbali a aplikace ve Vašem iPhone byla schopná rozpoznat pomocí fotoaparátu co právě jíte a následně spočítat kalorický Váš kalorický příjem.

To vše Jawbone zabalil do kompaktního náramku, kterému dal barevný a stylový kabátek. Vydání však byl debakl. Původní UP se často během pár týdnů rozbil a Jawbone tak začal náramky zákazníkům bez jakýchkoliv dotazů měnit kus za kus (toto je naštěstí zachováno i v současnosti) a výroby byla na několik měsíců pozastavena. Druhá generace náramku byla co se funkcí týče identická, výrobní proces však prošel několika změnami a tak měl náramek větší výdrž.

Na podzim 2013 byla představena třetí generace náramku, takzvaný Jawbone UP24 a spolu s ním i zcela nová aplikace, která prošla redesignem jak po stránce vzhledu, tak po stránce funkční. Na rozdíl od původního UP, disponuje 24ka i Bluetooth 4.0 tudíž je možno ji mít v neustálé synchronizaci s Vaším iPhonem (minulé generace bylo nutno připojit k telefonu), spolu s tímto se však pojí i nižší výdrž baterie náramku (a samozřejmě i iPhone), která je okolo jednoho týdne, namísto původních deseti dnů. Zároveň je tato generace distribuována do více zemí a tak jej je možno zakoupit i u českých APR popř. v Apple Online Store za cenu lehce pod 4000 CZK.

jawbone up24

Balení a vzhled náramku
Jawbone se pravděpodobně inspiroval u Apple a tak i jejich balení s náramkem jsou poněkud minimalistická. Kromě základní dokumentace a informací o schopnostech náramku zde naleznete pouze nabíjecí USB kabel a náramek. Samotný UP24 je vyráběn ve dvou barvách, černá Onyx a cihlově červená, tzv. Persimon. Celý náramek je vyroben z hypoalergenní gumy, přičemž povrch náramku je pokryt vlnkami. Rozměrově mi Up přijde jako docela střízlík, široký je okolo jednoho centimetru a na výšku má něco málo přes půl centimetru. Na obou koncích se náramek zužuje, přičemž zde nalezneme stříbrnou krytku, která chrání výstup jack na nabíjejí a jedno malé funkční tlačítko sloužící pro změnu režimů náramku.

Náramek, alespoň v černé barvě, dobře ladí s drtivou většinou oblečení a relativně není špatný ani v kombinaci s běžnými náramkovými hodinkami – Jawbone jej totiž doporučuje nosit na nedominantní ruce, aby nedocházelo ke zkreslování měření-ostatně, posuďte sami. Up je zároveň voděodolný, tudíž jej můžete nosit i při sprchování a krátký kontakt s vodou bez problémů přečká, pokud se však chystáte vyrazit k vodě nechte náramek, alespoň během plavání, na pláži, nebo doma, a v rozhodně jej neponořujte do vody.

jawbone_up24

Narozdíl od svých konkurentů (Galaxy Gear, Nike FuelBand atp.) Up24 nemá žádný displej. Já osobně tuto skutečnost považuji za obrovskou výhodu, náramek totiž může být menší a opravdu nechci vyměnit své hodinky za něco, co má velký displej připevněný na hodinkovém pásku a de facto mi jen ukazuje informace, které mám na svém telefonu.

jawbone-up24

Aplikace a funkce náramku
V AppStore jsou k dostání dvě aplikace přímo od Jawbone, které spolupracují s náramky. Up a Up Coffee. Druhá zmiňovaná je vás zaujme pokud jste někdy přemýšleni nad denní příjmem kofeinu a jeho účinky na váš spánek popř. přímo na váš organismus. Zároveň funguje i bez nutnosti vlastnit jakýkoliv z náramků Jawbone, což, ale z aplikace udělá poněkud zbytečný tracker kolik kávy denně vypijete.

Aplikace UP je naopak tím co z náramku dělá tu užitečnou a zajímavou věc a zároveň je jako vstupní brána pro váš náramek do tzv. Internet of Things, kde můžete Up propojit skrze IFTT s ostatními chytrými zařízeními ve vaší domácnosti jako je například Philips Hue. Po spuštění aplikace je potřeba provést spárování náramku s telefon a pak již můžete využívat funkce náramku naplno. Zároveň vám nastaví každodenní cíle na základě vašeho věku a doporučené délky spánku dle údajů The National Sleep Foundation, které můžete samozřejmě kdykoliv změnit.

Z hlavní obrazovky aplikace máte okamžitý přehled o tom, kolik času jste strávili spánkem, kolik kroků jste za celý den ušli, kolik nápojů a jídel jste snědli a vypili a samozřejmě i počet přijatých kalorií, zároveň se můžete přepnout do detailnějších přehledů, kde uvidíte celkové statistiky. Na hlavní obrazovce máte přístup k tzv. Daily Insights a Challenges. Aplikace vám každý den nabídne několik tipů, jak „žít lépe“, eventuálně i nějakou výzvu v podobě více denní kroků, nebo času kdy půjdete spát.

IMG_0781
IMG_0788

Jawbone přidal do aplikace i aspekt sociální sítě a tudíž ve spodní části spodní obrazovky je takzvaný feed, kde se ukazují detailnější přehledy vašich aktivit, které vám vaši přátelé, kteří také používají náramky UP, mohou olikovat popř. okomentovat. Slidem z obou stran hlavní aplikace se dostanete do dalších menu, kde kromě přehledů a trendů aktivit můžete nastavit i budík, notifikace, a tzv. Idle Alert (náramek zavibruje když jste delší dobu nečinní).

Zkušenosti s měřením jsou poněkud rozporuplné. Up funguje podobně jako FuelBand, který vás za aktivitu odmění tzv. Nike Fuel. Up24 veškerou aktivitu převádí na kroky a následně z ní přepočte spálené kalorie. Ve skutečnosti zjistíte, že při troše snahy na konci dne hravě dosáhnete na onu doporučenou metu desíti tisíc kroků. Tato odchylka je bohužel daní, za to, že náramek nosíme na zápěstí a většina z nás při řeči gestikuluje. Řešením, jak toto omezit je kalibrace náramku. Tu provede poté co zatrackujete určitou aktivitu a zadáte přesné hodnoty vzdálenosti. Já osobně doporučuji dělat kalibraci s každou novou aktivitou.

Moje měření jízdy na inline bruslích bylo přinejmenším zajímavé. Zatímco dle Nike+ byla celková vzdálenost realitě odpovídající 18,7 km, Up24 mi přiznal jen 7,06km a 5321 kroků a to po kalibraci aktivity. Nicméně jsem však neočekával výraznou přesnost měření u tohoto druhu činnosti, vzhledem k absenci vlastního GPS modulu v náramku. Při běhu však Up vzdálenost zaznamenává stejně přesně, jako Nike+, což je potěšující zjištění. Podobně měří náramek i spánek. Nejsem lékař a tak nemohu tvrdit, že jde o opravdu exaktní měření spánkových fází, nicméně náramek zaznamenal mé každé probuzení během noci i přesto, že jsem nevykonal výraznější pohyb než běžné pohyby rukou, které stejně děláme ve spánku. Zároveň časy probuzení, které mi aplikace ukázala ráno odpovídaly těm, které jsem postřehl na budíku. S tímto se pojí i funkce tzv. Smart Alarm. Náramek dělá to co aplikace Sleep Cycle, tedy Vás vzbudí v určitém časovém rozmezí v nejlehčí fázi spánku. Možná jde o placebo efekt, ale takto probuzený (někdy i o celých patnáct minut) jsem se celý den cítil o dost lépe, než při fixním vstávání v 7:15.

IMG_0777
IMG_0778

Trackování jídla rozhodně nefunguje tak, jako v onom videu v roce 2011. Musíte vše zadat manuálně, což moc nevadí, jelikož máte k dispozici velice širokou knihovnu potravin, čtečku čárových kódů (u nás nepoužitelná samozřejmě) a následně i možnost zadat nové potraviny s jejich výživovými hodnotami. Do aplikace je nutné zadat vždy kompletní informace a tak se nestane, že by některá potravina neměla zadaný obsah cukrů, vlákniny atp. Následně se můžete podívat na váš celkový kalorický příjem a jeho rozpad na jednotlivé složky a jejich procentuální příjmy na základě GDA. Můžete si tak jednoduše hlídat jídelníček, což vyžaduje trochu disciplíny, aby jste vše poctivě zadali.

jawbone up24 ios

Resumé
Up se tedy chová jako jeden z mnoha běžných sporttrackerů, které jsou k dostání na dnešním trhu. Na rozdíl od nich nemá žádný displej (pro mne pozitivní) a je mnohem elegantnější po designové stránce. Co se funkcí týče ničím nevyniká, ani nezklame. Zaráží mne však neschopnost náramku se automaticky přepnout do spacího režimu, když jej umí automaticky deaktivovat. Další nevýhody jsou dány aplikací a nízkou použivatelnosti náramku v Čechách-ztrácíte totiž onen sociální aspekt, který vás může motivovat a některé potraviny musíte do databáze zadat manuálně. Trochu zamrzí i neexistence aplikace pro iPad. Doma mám totiž iPhone v dockovací stanici a většinou mám po ruce právě svůj tablet, takže se musím smířit s malým oknem aplikace, nebo prostě dojít pro telefon. Neustálá synchronizace s telefonem skrze Bluetooth je skvělá věc a podle všeho nedošlo k výraznějšímu snížení výdrže baterie telefonu.

Na internetu se dost často se objevovaly výtky ohledně výdrže a odolnosti přístroje. Některým uživatelům přestal fungovat zhruba týden od koupě. Nic takového zatím nepozoruji. Náramek nosím, krom nabíjení, na zápěstí opravdu 24/7 zhruba dva měsíce a zatím i přes občasné hrubší zacházení (a teď to opravdu nechci zakřiknout) funguje jak má! Celkově tedy musím vyseknout Jawbone pochvalu, za to co vynalezli. Jde totiž o rozhodně užitečnou a zajímavou věc, která vás opravdu umí motivovat k větší aktivitě! Pokud Vám nevadí jeho vyšší cena, hledáte elegantní tracker vašich aktivit a stejně jako já, jste líní každé ráno vypínat budík na iPhone, který máte na druhé straně místnosti, určitě s jeho koupi neváhejte!

  • Jawbone UP24 si můžete zakoupit v SR přímo zde.

Dnes nejčtenější

.