Zavřít reklamu

Dlouhé roky jsem byl uživatelem dnes již stařičkého náramku Xiaomi Mi Band 2. Třetí verze tohoto náramku mě neoslovila a rozhodl jsem se tak počkat, s čím se Xiaomi vytasí příště. A právě vymodlené „příště“ již dorazilo před pár týdny s názvem Mi Band 4. Ten se nám dostal nedávno do redakce a já jej od té chvíle nesundal z ruky, abych jej řádně otestoval a mohl jej zhodnotit v recenzi. Pojďme se tedy podívat na to, jaký udělal Mi Band 4 na majitele starší generace Mi Bandu a zejména pak milovníka fitness náramků dojem.

Obsah balení a párování

Fitness náramek k vám dorazí v krabičce, v níž naleznete Xiaomi Mi Band 4, pryžový náramek, manuál a kolébku na nabíjení, u níž by kabel dle mého názoru mohl být rozhodně delší. Ke spárování se smartphonem je třeba stáhnout z App Store nebo Google Play aplikaci Mi Fit, přičemž je třeba mít na svém smartphonu alespoň Android 4.4 nebo iOS 9. Aplikace se vás zeptá, jaké zařízení chcete spárovat. Po vybrání náramku je třeba jej umístit do blízkosti telefonu, čímž proces párování započne. Samotné propojení pak trvá několik málo vteřin.

Specifikace

Nyní krátce k technickým parametrům. Náramek váží pouhých 22,1 gramů a podle výrobce je možné se s ním potopit až do hloubky 50 metrů. Tuto hodnotu však Xiaomi naměřilo v laboratorních podmínkách, takže je nutné počítat s tím, že v reálném životě je voděodolnost o poznání horší. Pokud s ním však nebudete provádět hloubkové ponory, ale „jen“ plavat či se potápět do několikametrové hloubky, nebudete mít problém.

K připojení telefonu slouží Bluetooth 5.0, které zaručuje velmi stabilní připojení a zároveň je šetrný k baterii. Náramek disponuje barevným AMOLED displejem s rozlišením 240 x 120 pixelů. Jas je pak až 450 nitů. Kapacita baterie oproti předchozím verzím povyrostla na 135 mAh, a to především kvůli energetické náročnosti displeje. V závislosti na vašem používání není ale problém dostat se s výdrží na jedno nabití na klasických 20 dní. Náramek se z 0 na 100 % nabije přibližně za 2 hodiny. Zaměříme-li se na senzory, nalezneme zde tříosý akcelerometr, tříosý gyroskop a optický snímač tepové frekvence. Čínská verze bude obsahovat i NFC, které u nás ale nebude použitelné.

Aplikace

Aplikace Mi Fit se řadí k těm nejlepším, které jsem u podobných zařízení viděl. Je kompletně česky a uživatelsky velice příjemná. Registrovat se můžete skrze sociální síť, poté je třeba navolit pohlaví, výšku a hmotnost. V aplikaci vidíte stav baterie, můžete zde nastavovat notifikace, které chcete na náramku zobrazovat, noční režim, viditelnost náramku, automatické měření srdečního tepu, sportovní data apod. Najdete zde zkrátka vše, co byste od aplikace na náramek v této cenové relaci čekali. Navíc v příjemném a přehledném prostředí.

Vzhled

Vzezřeni náramku se od předchozí verze příliš neliší. Důkazem může být i fakt, že s Mi Band 4 jsou kompatibilní náramky předchozí verze Mi Band 3. Změna se udála především v displeji. Ten je nově barevný, plošší a o zhruba 40 % větší. Za pochválení rozhodně stojí úroveň jasu. Ten si můžete upravovat přímo v náramku a na nejvyšší úrovni nebude s čitelností nyní žádný problém ani na přímém slunci, což bylo předchozím verzím ve velkém vytýkáno. Pozorovací úhly jsou rovněž naprosto v pořádku. Problém není ani s reakcí zařízení na zvednutí paže, jelikož se náramek díky kvalitním senzorům rozsvítí vždy spolehlivě.

Změny se dočkala nabíjecí kolébka, do které se nově náramek pokládá. Osobně musím říct, že se mi předešlé „nacvakávací“ řešení zamlouvalo více. Na první pokus jsem měl problém zařízení z kolébky vyjmout a strachoval jsem se, abych jej nepoškodil. Nicméně věřím, že je to pouze o zvyku. Materiál pryžového náramku je totožný s předešlými verzemi. Dostanete tedy klasický černý, náramků je ale k dostání spousta a to samozřejmě různobarevných.

Příjemnou novinkou je možnost navolit si různé ciferníky. V aplikaci je v nabídce necelá padesátka a věřím, že si vybere každý. Xiaomi zároveň na svých stránkách přislíbilo, že počet ciferníků bude přibývat. Další skvělou novinkou je možnost ovládání hudby. Stačí na náramku swipnout na stranu a dostanete se do ovládání hudebního přehrávače, kde můžete přeskakovat stopy nebo měnit úroveň hlasitosti. Zároveň vidíte i název přehrávané skladby.

Ovládání

Samotné ovládání náramku je velmi příjemné a intuitivní. Mezi lištami posouváte swipnutím nahoru nebo dolů. Výběr potvrdíte „tapnutím“ na displej. Zpět se pak dostanete stisknutím virtuálního tlačítka pod displejem. Na náramku jsou složky Status, v níž naleznete údaje o ušlých krocích a spálených kalorií, Počasí, Měřic srdečního tepu, Workout, v níž navolíte vámi chtěný sport. Na výběr je trenažér, cvičení, venkovní běh, cyklistika, chůze a plavání. Dále je to složka Notifikace a Více, ve které naleznete možnosti nastavit alarm, stopky, odpočet, ciferníky nebo také funkci najít zařízení. Notifikace, podobně jako u předešlé verze, nezobrazují diakritiku. Jistě se ale brzy dočkáme plné české lokalizace vytvořené komunitou. Notifikace se zobrazují na displeji velmi spolehlivě, ve složce se můžete podívat i na ty, které jste si z nějakého důvodu v daný okamžik nezobrazili. Pokárat náramek bych chtěl za pro mě nesmyslné nezobrazení čísla a jména volajícího. Ovšem v tomto případě věřím, že problém odstraní sám Xiaomi v jedné ze svých pravidelných aktualizací. Hovor můžete na náramku přijmout či přepnout do vibrací.

 

Osobní zkušenost

V rámci testování jsem samozřejmě zkoušel zejména nabízené aktivity. Při běhu vás náramek informuje o délce cvičení, celkové uběhnuté vzdálenosti, průměrnému tempu na kilometr a srdečním tepu. Pokud nebudete mít u sebe telefon s GPS, vzdálenosti jsou zkrátka orientační. S tím se musí počítat. Ovšem pokud doběhnete, nestane se, že by vás hodnoty nějakým způsobem překvapily a řekli jste si, že tolik jste rozhodně uběhnout nemohli. Měření srdečního tepu funguje dle mého názoru spolehlivě. Když jsem si tep po aktivitě měřil orientačně sám (počet tepů za 10s x 6) hodnoty byly totožné s těmi, které uváděl náramek. Poté jsem klasicky zkoušel aktivitu posilování. Zde vás kromě odcvičené doby a srdečního tepu náramek informuje i o spálených kaloriích, což je hodnota, která je opravdu u každého velmi subjektivní a příliš vážně bych jí nebral. Její přepočet totiž odpovídá vámi sdělenými hodnotami hmotnosti a výšky při registraci v aplikaci. Každý samozřejmě spaluje jiným tempem. Nejpropracovanější je ale zřejmě plavání. Navolíte si délku bazénu a jdete plavat. Náramek vás bude informovat o uplavané délce, průměrném tempu na 100 metrů, spálených kaloriích, počtu uplavaných ,,bazénů“ nebo o vašem preferovaném stylu. Pokud vás zajímá váš spánek, v aplikaci lze nastavit i jeho monitoring. V grafu v aplikaci potom vidíte míru vašeho hlubokého a lehkého spánku včetně srdečního tepu během noci. Pokud tuto funkci ale vypnete, s výdrží na jedno nabití se dostanete o pár dní dál.

Xiaomi Mi Band 4 - recenze-fb

Závěr

Z Xiaomi Mi Band 4 jsem skutečně nadšený. V mém posuzování hraje roli také fakt, že jsem už dlouholetým fanouškem této řady. Nabídka nositelného příslušenství je stále košatější. Pokud ale toužíte po chytrém fitness náramku s kvalitním a čitelným displejem, dlouhou výdrží baterie a s možností ovládat hudbu, je Mi Band 4 přímo pro vás. Jeho koupí v této cenové relaci v žádném případě neprohloupíte.

Xiaomi Mi Band 4 - recenze-fb

Dnes nejčtenější

.