Zavřít reklamu

Jenom dvě věci vás donutí sundat si vaše Breitlingy, letištní kontrola a Nike+ SportBand. První co mě při čtení článků, zejména pak recenzí nebo rad napadne, co o tom „sakra“ ten týpek co to píše ví. Ten týpek co píše následující řádky naběhal s Nike+ přes 1000km, v dešti, sněhu, žhavém slunci, při -18 stupňích, stejně jako při +40 stupňích. Vyzkoušel Nike+ a iPod, Nike+ SportBand, Nike+ Armband a nakonec se jako první v republice dostal k testování Nike+ Wearlink. Díky sportu který dělám jsem testoval jak při dlouhých bězích, tak krátkých sprintech, stejně jako při hře. Pojďte se podívat na test, jenž mě stál 92 000 kalorií, pár litrů krve a milion litrů potu! V prvním ze série článků o Nike+ technologii se podíváme na recenzi Nike+ SportBand!

nike+Balení

Součástí balení je nejen náramek, ale také čip, který k měření potřebujete. Návod je jako vždy stručný a aby si nikdo nemohl stěžovat, že chybí čeština, je veškerá podpora omezena pouze na obrázky. Stačí připevnit čidlo na boty nebo do bot podporujících technologii Nike+ a můžete začít měřit. Nezapomeňte zapnout čip, tím že smáčknete na 3 vteřiny jeho jediné tlačítko. Na stránkách nikeplus.com/downloads stáhnete pro PC nebo Mac software, díky kterému můžete synchronizovat data a přenášet je do počítače a dále pak na nikeplus.com. Nepotřebujete tedy iTunes, což je hlavní změna ve způsobu synchronizace oproti Nike+ iPod. Samotný program neumí zobrazit data, ale pouze synchronizovat náramek s počítačem a následně s nikeplus.com. Můžete v něm však nastavit jaké parametry chcete aby se na náramku zobrazovali, kolik vážíte, jaký je aktuální čas a nebo například upgradovat firmware náramku. Interface je velice příjemný a v podstatě po prvním nastavení jej budete používat pouze kvůli tlačítku nikeplus.com. Také zde vidíte průběh nabíjení náramku.

Náramek

Vlastní náramek je jen o málo širší a tlustější než klasický Nike náramek, který jistě znáte například z kampaně Lance Armstronga – Livestrong, na podporu boje proti rakovině. Náramek je nastavitelný a měl by padnout každé ruce, což vážně netuším jak autor myslel. Okolo zápěstí mám hodně tenkou ruku a na největší velikost je mi těsný. Náramek z ruky nepadá ani při hraní basketu, takže logicky ani při běhání :-). Je celý z gumy a alergická reakce by nastat neměla v žádném případě. Osobně jsem jej testoval v teplotách okolo 30 stupňů celsia, snesl jak sluneční záření, tak i pot. Samozřejmě že snese pot, můžete se s ním i koupat, náramek je vodotěsný! Displej je nepodsvícený, ale na přímém slunečním světle je krásně čitelný. V noci si bohužel data neprohlédnete, ale chodíte běhat po tmě? Díky funkci Time (hodinky) není problém náramek nosit jako klasické sportovní hodinky, které jsou díky své velikosti velmi elegantní. Čidlo lze z náramku vyndat, bez toho aniž byste jej museli sundávat. Nicméně hlavním prvkem Nike+ SportBand a jeho náramku je displej s USB výstupem, který je vlastním senzorem. Zde je nutné podotknout, že jej můžete synchronizovat s více čidly najednou. Pokud jdete běhat například s partnerkou, stačí mít jeden náramek a data obou se synchronizují s ním. Bohužel nemůže náramek sloužit pouze jako informační prvek. Vysvětlím vám to jednoduše, zkrátka přes zimu když běhám v -18 stupních chci poslouchat hudbu z iPodu, do kterého se mi data také posílají s čidla, ale ten mám v kapse někde v bundě, většinou v zadní kapse. Navíc v rukavicích než rozepnu kapsu a podívám se na displej raději počkám až doběhnu domu. Chtěl jsem tedy mít náramek pouze jako displej na kterém se zobrazí data, to však není možné.

Čidlo

Čidlo Nike+ je zcela vodotěsné a má baterii kterou „nelze“ vyměnit. Samozřejmě ji vyměnit můžete a ušetříte tak 700Kč za nové čidlo. Stačí odříznout obě „poloviny“ čidla a vyměnit baterii, pak jej „zalijete“ silikonem a fungujete dále. Čidlo měří přiměřeně své ceně. Pokud běžíte do 500 metrového kopce, zjistíte že jste uběhli 540 metrů, pokud jej seběhnete, uběhli jste právě 470 metrů. Ovšem Nike+ SportBand není profesionální nástroj na měření vašich profesionálních běhů, ale doplněk, který nesundáte z rukou. S čidlem jsem naběhal více jak 800 kilometrů v -18 stupních (Kvilda 2009), stejně jako v +35 Stupních. O čidlo se prostě starat nemusíte, nemáte jej jak (při běžném používání, ani v extrémních podmínkách) zničit.

nike+ sensorKvalita

Samotný náramek je zpracovaný velmi kvalitně a vše drží jak má a těsní. Část s displejem je pak umělohmotná a pogumovaná, ovšem displej samotný je pouze obyčejný plast. Samozřejmě, že když vkládáte do trezoru vaše diamantové Breitlingy, víte že s jejich safírovým sklíčkem můžete zavadit o cokoli (kromě diamantu) a nic se mu nestane. Nike+ SportBand na tom není pochopitelně takto, stačí lehké škrábnutí a displej se podře. Ovšem to je věc která trápí všechny sportovní hodinky od firmy Nike již řadu let. Nadruhou stranu nemůžeme srovnávat hodinky v hodnotě stovek tisíc korun s hračkou za 1700 Kč. Co se kvality týče mám tedy jen jednu výtku, avizovaný displej. Důležité upozornění! Podívejte se jakou generaci náramku máte, první generace totiž nejsou vodotěsné a to ani při sprchování, druhá generace však již je plně vodotěsná při plavání a sprchování! Vždy si však dejte pozor na to, abyste neměli vodu na USB při připojení k počítači!

Nabíjení

Nabíjení probíhá přes USB a k nabití z 0% na 100% stačí 2 hodiny připojení k počítači. Náramek vydrží zaznamenávat data 14 hodin v kuse, přičemž stav baterie můžete vidět na displeji. Jakmile se na displeji objeví hláška LOW, máte 1 hodinu záznamu dat. Pokud však používáte náramek pouze jako hodinky, není problém aby vám vydržel několik dní v kuse bez nabíjení. Výhodou je, že se můžete na daných 14 hodin a následně 1 hodinu po hlášce LOW spolehnout. Narozdíl od iPodu zde nehraje roli hlasitost hudby, podsvícení displeje a další detaily. Osobně si nedovedu představit trénovat více jak 8 hodin denně, většina lidí pak zvládá kolem 5 hodin denně, pokud tedy jedete na víkend není nutné si brát počítač.

nike+Nikeplus.com

Jako majitel Nike+ SportBand se můžete zaregistrovat na stejnojmenných stránkách, kde se vám otevře zbrusu nový svět běhání, a teprve zde začíná ta pravá revoluce běhu. Najednou zjistíte, jak vás běhaní začíná bavit, když si zde můžete stanovit vlastní cíle, vybrat si tréninkové programy, které vás dostanou do formy, a porovnávat své výsledky s běžci celého světa. Máte najednou přehled nad vším co děláte včetně vaší výkonnosti. Pokud naběhnete určitý počet kilometrů, můžete si například vytisknout certifikát, dostanete pochvalu od Nike a tak dále. Své běžecké trati můžete také ukázat ostatním na Google Maps, jednoduše označíte trať ve vaší lokalitě, kterou běháte a ostatní běžci ji okamžitě vidí. Můžete se zde také účastnit závodů nebo je sami pořádat. Vše, co se vašeho tréninku týče, vidíte na této stránce v přehledných grafech a není ani problém vaše výsledky sdílet s přáteli na FaceBooku nebo Twitteru a to velmi efektivní formou díky Nike+ Mini. Celá stránka www.nikeplus.com je opravdu velice přehledná a nabízí nespočet možností. Pokud chcete začít běhat s přáteli, kteří mají stejnou výkonost jako vy, využijte diskusi pod článkem nebo na našem FaceBooku. Co víc vás motivuje než následující hláška!

nike+

Nike+ SportBand nebo Nike+iPod

Záleží čistě na vás, který systém si vyberete. Pokud víte, že budete u běhání poslouchat hudbu a nevadí vám přitom mít iPod v kapse nebo na ruce, není problém. Pokud chcete měřit vše bez toho aniž byste měli v uších sluchátka, volte jednoznačně Nike+ SportBand. Nadruhou stranu pokud je vám vše jedno, je tu ještě jena věc. Data na iPodu jsou přece jen při běhu paradoxně hůře čitelné, než data na náramku. Nemusíte mít z ničeho strach, náramek vám poskytuje to stejné co iPod, všechny funkce (kromě powersongu) jsou dostupné jak v Nike+ SportBand tak v Nike+ iPod. Obrovská výhoda náramku je pak to, že pokud nosíte boty s čidlem na běžné chození a ne jen na běhání, můžete nosit náramek pořád, stejně jako hodinky a kdykoli se rozhodnete si něco změřit můžete. Náramek vám nijak nepřekáží a máte jej na holém těle, nepotřebujete kapsu. Jdete se psem a najednou chcete vědět jak daleko to máte domů, změříte si to. Chcete vědět kolik kilometrů jste nachodili s vaší přítelkyní při nákupech, změřte si to! Náramek vám dává větší svobodu, než iPod, navíc je cool!

Dnes nejčtenější

.