Zavřít reklamu

Všechny MacBooky Pro posledních generací trápily problémy týkající se chlazení, které si ne vždy dokázalo poradit s nepříliš efektivními procesory od Intelu a MacBook se tak čas od času nehorázně rozhučel, a to i při zdánlivě banálních úkonech. Nové M1 Macy jsou v tomto ohledu mnohem lepší, ty však má jen malé množství uživatelů. Pokud máte starší MacBook Pro a hluk ventilátorů vás vytáčí, možná pro vás existuje řešení…

Výpomoc chlazení MacBooku Pro může mít mnoho podob. Od použití chladící podložky, přes přepastování a úpravu chladícího systému, až po použití vodního chlazení, které můžete znát z výkonných herních počítačů. Právě tuto poslední volbu zvolil jeden zahraniční majitel 15″ MacBooku Pro, který již nemohl vydržet neúnavné hučení dvou integrovaných ventilátorů, které o sobě v zátěži (ale i mimo ní) dávaly pořádně vědět.

Jak můžete vidět na obrázcích v galerii, úprava a montáž vodního chlazení je na první pohled kutilskou záležitostí, výsledky v praxi však ukazují, jak dobře lepší chlazení ve starších MacBoocích Pro funguje a jak moc jsou nedostatečným továrním chlazením tyto stroje limitovány. Ke stavbě okruhu posloužily bloky pro těžební grafické karty z Aliexpressu, které byly napojené na běžnou pumpu, rezervoár a vertikální radiátor od Zalmanu pocházející z roku 2005. To vše bylo doplněné o teplovodivé podložky kterými byly oblepené jak čipy jako takové, tak další na teplotu citlivé komponenty a prvky základní desky. MacBook Pro pochopitelně v této „konfiguraci“ neobsahoval spodní krycí panel a notebook tak stál přímo na chladících blocích.

Výsledky jsou velmi zajímavé. V první řadě se dle slov autora rapidně zlepšil problém s hlučností, která byla po této modifikaci takřka neznatelná. Lepší chlazení pak trochu rozvázalo ruce i hardwaru uvnitř a například CPU benchmark Cinebench ukázal o zhruba 15% vyšší výkon oproti běžnému modelu. Opět se tedy ukázalo, že vztah mezi chlazením a výkonem notebooku je vždy založený na kompromisu, pokud chcete to nejlepší z obou světů, musíte se poohlédnout po něčem jiném (větším). Nové M1 Macy však v tomto ohledu zaznamenaly obrovský posun vpřed a dá se očekávat, že v tomto trendu budou nadcházející generace čipů pokračovat.

Související články

Dnes nejčtenější

.