Zavřít reklamu

V důsledku užívání dochází k zanášení přístrojů, a MacBook v tomto ohledu není výjimkou. Ačkoliv si řada uživatelů myslí, že užíváním v „čistém prostředí“ nemůže laptop zanést, opak je pravdou. K chlazení MacBooku je využíván větrák, díky němuž v něm cirkuluje vzduch obsahující prach. Drobné částečky se postupně usazují ve větráku, a postupně můžou pokrýt celou základní desku. Výsledkem pak bývá snížený výkon a vyšší hlučnost, později může dojít i k přehřívání.

Už po roce užívání jsou známky prachu v MacBooku patrné, ale neměly by chod počítače jakkoliv ovlivnit. Po zhruba dvou až třech letech můžete mít někdy pocit, že se laptop „zadýchává“ i u běžných činností, trochu hlučí, je pomalejší apod. Kdo si netroufá, zanese MacBook do servisu, kde mu ho – často za vysoké částky – vyčistí; a nebo si vezmete šroubovák a vyčistíte si ho sami, je to opravdu velmi jednoduché.

Jak vyčistit MacBook od prachu a nečistot

Hned na začátku je důležité pracovat se správným šroubovákem, obvykle to bývá torx T-5. Nepokoušejte se MacBook otevřít křížovým šroubovákem, nožem ani jiným nástrojem, co k tomu není určený. V naprosté většině případů strhnete závity, a šrouby se potom musí odvrtat, s čímž obvykle skončíte v servisu. Držíte-li správný šroubovák, vypněte laptop a otočte ho na obrazovku (jablíčkem dolů).

Demontáž víka je více než snadná

Odšroubujte všech osm šroubů a odložte je stranou. Jestli je zpřeházíte je v tomto případě celkem jedno, šest jich je stejných, a jediné dva delší patří nejblíže k průduchům. U nejrozšířenějšího modelu Air 13“ stačí víko zvednout rukou (chyťte ho nejlépe v u průduch mezi panty a táhněte nahoru). Pozor si dejte u novějších MacBooků Pro, kde drží víko celkem silně, má totiž po stranách úchytný mechanismus. Nejlépe ho tedy zvedat pomocí silné přísavky, tu má ale doma málokdo (pokud se toho nebojíte, lze použít i zvon).

Odpojte baterii a pusťte se do čištění

Když víko sejmete, odpojte baterii pro vyšší bezpečnost. Pokud se nevyznáte nebo se bojíte, nic dalšího nerozebírejte, v podstatě to není potřeba. Nejvíce bude zanesená základní deska a větrák, obojí je nejlepší vyfoukat stlačeným vzduchem, rozhodně nic nemyjte vlhčenými ubrousky! Pokud je nános prachu viditelný, vezměte si MacBook na vyfoukání klidně ven nebo k oknu, prachu je v něm ve skutečnosti několikrát více.

Obzvláště dlouho můžete foukat větrák, kde bývá prachu nejvíce. Ten je dobré během foukání přidržet, aby se neroztáčel, ale pokud použijete pouze stlačený vzduch, nic se mu nestane. Nedoporučuji kompresor, vysavač s velkým sacím výkonem, ani jiné takto silné stroje, mohlo by dojít k rozcentrování větráku nebo jinému poškození. Mějte na paměti, že se jedná o křehkou elektroniku. Nejdříve vyfoukejte to nejhorší, a postupně se zaměřte na jednotlivé záhyby.

Jakmile dílo dokonáte, stačí MacBook zaklopit víkem a zašroubovat. Dejte pozor, abyste dva delší šrouby opravdu vraceli na své místo! Zbylých šest je stejných, jak jsem psal výše. Celý proces doporučuji provádět na antistatické podložce, případně využít uzemnění.

Jak vyčistit MacBook
cof

Související články

Dnes nejčtenější