Zavřít reklamu

Pokud jste sledovali hardwarové informace, které se na internetu objevily po vydání MacBooku Air (2020), tak jste dost možná zaznamenali jednoduše řečeno špatně navržené chlazení procesoru. Zatímco v dnešní době je „normálka“, že laptopy (včetně MacBooků Pro) mají jeden nebo dva ventilátory, které jsou pomocí heatpipe spojené s procesorem pro lepší odvod tepla, tak v MacBooku Air tomu takto není. CPU je v tomto zařízení chlazeno prakticky pouze pasivně, a to pomocí kusu kovu s žebrováním (heatsink). Uvnitř těla se sice nachází ventilátor, avšak ten je od procesoru vzdálen několik centimetrů (CPU je uprostřed a ventilátor nalevo) a hlavně není spojen pomocí heatpipe.

Dá se říct, že ventilátor je tedy v rámci MacBooku Air (2020) úplně zbytečný, a že by Apple naopak možná udělal lépe, kdyby jej vůbec neosadil. Teplotní rozdíly by nejspíše byly úplně zanedbatelné, a to právě kvůli tomu, že ventilátor není žádným způsobem spojen s procesorem pro účinnější chlazení. Kvůli tomuto až hloupému řešení dokáže procesor na své Turbo Boost frekvenci běžet jen několik málo sekund, než dojde k thermal throttlingu. Pokud sledujete dění v IT světě, a to především na YouTube, tak vám určitě neunikl kanál Linus Tech Tips. Na tomto kanále se tvůrci zabývají tvořením naučných, technických a často vtipně pojatých videí, které diváky jednoduše baví. V jednom z posledních videí si vzal Linus, hlava celého kanálu a jeho společnosti, na špacír právě tento MacBook Air (2020) se špatně řešeným chlazením.

MacBook Air (2020):

Kanál Linus Tech Tips je mimo jiné znám svými často šílenými nápady, stejně jako v tomto případě. Tvůrci se rozhodli, že se pokusí nějakým způsobem snížit teplotu MacBooku Air, aby tím pádem mohl poskytovat větší výkon. Prvně to samozřejmě začalo nevinně – MacBook Air položili na stojan, ke kterému přidali chladící ventilátor. Tohle řešení nebylo bůhvíjak elegantní a ani efektivní – teplota a výkon zůstaly prakticky neměnné. Později došlo k výměně teplovodivé pasty, což je často jakýsi základ pro snížení teploty procesoru (a grafického čipu), a také ke zlepšení přilnutí pasivního chladiče k čipům. Ani v tomto případě nebyly rozdíly příliš pozitivní, došlo ke zvýšení výkonu asi jen o cca 2 %. Později ještě došlo k aplikaci speciálních lepících termálních vrstev, díky kterým se mohlo teplo více rozprostřít po celém šasi zařízení. V tomto případě byl výkonnostní skok největší, o celých 15 % nahoru. Ani tohle ale nestačilo a přišla na řadu ona šílená možnost – přidání vodního chlazení.

Asi byste čekali, že přidáním vodního chlazení se výkon MacBooku Air zvýšil a teplota naopak snížila. Zatímco ke snížení teploty doopravdy došlo, a to o několik desítek procent, tak výkon zůstal i nadále neměnný. Později se ukázalo, že procesor uvnitř MacBooku Air (2020) není schopný ani v případě naddimenzovaného chlazení poskytnout větší výkon, a to nejspíše kvůli „omezení výkonu“, které je nastaveno tak, aby nedošlo k poškození procesoru. Výsledek je tedy takový, že jakékoliv snažení o vylepšení chlazení procesoru za účelem zvýšení výkonu je naprosto marné – ba naopak by dost možná bylo lepší, kdyby se integrovaný ventilátor odstranil, čímž by se několikanásobně snížila hlučnost celého MacBooku Air. Na zmíněné video z kanálu Linus Tech Tips se můžete podívat níže. I přesto, že se tento kanál zabývá převážně konkurenčními operačními systémy, tak sem tam nějaké to video věnované Applu najdete. Tento kanál by měl rozhodně sledovat každý nadšenec do IT.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější