Zavřít reklamu

V posledních několika letech se snášela na hlavu Applu čím dál větší kritika za výši provize, kterou mu byli povinni odvádět vývojáři za veškeré prodeje provedené přes jeho obchod s aplikacemi App Store. Ty totiž dosahují 30 % z ceny softwaru, což je více, než kolik si účtuje na podobných platformách konkurence. Jak se však nyní zdá, Apple si možnou problémovost výše provize uvědomuje a proto se chystá od 1. ledna 2021 spustit pro menší vývojáře a firmy nový provizní program, který pro ně bude příznivější. 

Kalifornský gigant dnes oznámil, že pro vývojáře a menší firmy vydělávající přes App Store méně než 1 milion dolarů ročně (tedy asi méně než 23 milionů korun) připravil speciální program s názvem App Store Small Business, v rámci něhož jim od 1. ledna 2021 sníží poplatky, které mu musí odvádět, na polovinu – tedy 15 %. Ačkoliv Apple přímo neprohlásil, že má tato novinka co do činění s pandemií koronavirou a ekonomickou pomocí kvůli ní, je více než pravděpodobné, že tomu tak je. Právě koronavirus totiž utlumil fungování prakticky celého světa, přičemž ani ten softwarový není bohužel výjimkou. Snížení provize tak lze vnímat ze strany Applu jako snahu zatraktivnit jeho platformu i v této nelehké době a udržet jí i nadále plnou kvalitního obsahu. 

Jak velké oblibě se bude v budoucnu nový provizní program těšit ukáže samozřejmě až čas. Jeho podmínky se nicméně v současnosti zdají poměrně příznivé, jelikož počítají například s tím, že když vývojáři započnou rok s 15% poplatky a do konce roku stihnou výdělek jednoho milionu dolarů překonat, bude jim 30% poplatek účtován jen pro měsíce, ve kterých už vydělávali nad milion – tedy nad limit. Vývojáři se tedy nemusí obávat žádného doplácení poplatku v případě překonání milionové hranice, což je jistě příjemné. V následujícím roce bude nicméně logicky už účtována 30% provize, která se může zpět na 15 % vrátit po uplynutí celého roku a jeho finančním vyhodnocení. 

Související články

Dnes nejčtenější

.