Zavřít reklamu

Jablečná společnost se čas od času nezapomíná pochlubit se svými úspěchy a utrousit střípky informací o tom, jak se aktuálně daří jak po finanční stránce, tak té spotřebitelské. Apple tak pochopitelně využil situace a v rámci 30letého výročí schváleno zákona Disabilities Act, jenž znemožňuje a znepravňuje jakoukoliv diskriminaci vůči postiženým osobám, se vyjádřil i k tomu, jak iPhone podobným lidem pomáhá. Konec konců, z Applu vyrostl jeden z největších technologických gigantů a není divu, že se společnost snaží, aby její zařízení byla co možná nejdostupnější, a to i pro znevýhodněné uživatele.

K celé záležitosti se oficiálně vyjádřila Sarah Herrlinger, která vede divizi zabývající se zpřístupněním zařízení a vývojem funkcí, které umožní postiženým bez jakýchkoliv omezení využívat jablečné telefony a tablety. Ostatně, Sarah věří, že jedním z lidských práv je i abasence jakékoliv diskrimace proti minoritám, včetně postižených, a to i v technologickém světě. Stačí se podívat na iOS 14, které předvedlo nespočet novinek a pochlubilo se rovnou několika funkcemi, jež výrazně zjednodušení používání iPhonu. Jedním z klíčových prvků je pak apliakce VoiceOver, která nahlas přečte veškerý obsah zobrazený na displeji. Použití pak živě předvedla uživatelka Kristy Viers, která na svůj Twitter nahrála video, kde funkci popisuje a vysvětluje, jak jí osobně pomáhá v interakci s technologiemi. V případě iOS 14 se pak stačí podívat na novinky jako Back Tap, tedy probuzení telefonu poklepáním na zadní část, nebo Sound Recognition, tedy systém rozeznávající jednotlivé zvuky.

Vývoj iPhonu je docela dobře zdokumentovaný a není pochyb o tom, že je řada uživatelů seznámena s jeho historií. Přesto je však důležité zmínit, jak velký dopad na uživatele naše zařízení mají. V mnoha ohledech totiž dokáží změnit život a nabídnout alternativu ke stávajícím technologiím, která je dostupnější a zejména pro znevýhoněné uživatele snazší. Troufáme si tvrdit, že se z iPhonu stalo nejnápomocnější zařízení na trhu a právě náš smartphone světu ukázal, jak mohou být přenosná zařízení intuitivní. Speciální tým věnující se inkluzi minoritních uživatelů jsme zřídili sice již v roce 1985, ale podobný přístup by měl mít každý v Applu a jen společně dokážeme technologický svět změnit k lepšímu,“ vyjádřila se Sarah Herrlinger. Inu, nezbývá než doufat, že Apple u svých slibů zůstane a v budoucnu se dočkáme dalších podobných funkcí.

Související články

Dnes nejčtenější