Zavřít reklamu

breberkaKdyž se bavíme o malware nebo virech na mobilních telefonech, pak je většinou řeč o Androidu, který díky své otevřenosti a jinak nastavenému ekosystému, než jak jej má nastaven Apple, umožňuje snadnější útoky na uživatele. Tentokrát se však stalo něco, na co nejsme příliš zvyklí. Obvykle, když už se objeví nějaký ten vir nebo malware na iOS, týká se to pouze uživatelů s Jailbreaknutým telefone, díky čemuž jsou otevřeny jisté možnosti iOS, které umožní průnik škodlivého software.

Nyní se však objevil první virus, který dokáže napadnout iOS zařízení bez Jailbreaku a to pomocí Macu. Virus objevila společnost Palo Alto Networks, což je čínská společnost sídlící v USA. Společnost Palo Alto Networks uvedla, že objevila škodlivý kódy, tedy malware, který může nakazit iOS zařízení pomocí infikovaného software pro Mac. Škodlivý kód se začal šířit přes Maiyadi App Store, což je obchod třetí strany se softwarem pro Mac populární zejména v číně. V něm bylo objeveno 467 aplikací infikovaných tímto malwarem a podle všeho byly tyto aplikace staženy více než 350 000 uživateli.

Apple tyto slova potvrdil a uvedl, že pracuje na odstranění problému a odstraňuje také aplikace, které jsou infikované. Zároveň mluvčí společnosti Apple dodal, aby uživatelé používali aplikace pouze z oficiálního Mac App Store, který prozatím nikdy v historii žádný škodlivý kód nepřinesl. TheMalware, jak je škodlivý kód nyní označen funguje tak, že si na Mac stáhnete aplikaci, která se tváří jako zcela legitimní software. Po stažení a nainstalování se však nainstaluje také škodlivá aplikace třetích stran a jakmile připojíte iOS zařízení pomocí USB kabelu k vašemu Macu, nainstaluje se malware přímo do vašeho iOS zařízení!

Nejzajímavější a nejvíce znepokojivé je, že jakmile se malware dostane do iOS zařízení, začne využívat celou řadu sofistikovaných technik, pomocí kterých modifikuje stávající aplikace k nekalým účelům. Není jasné, o co přesně jde tvůrcům malware, ale modifikované aplikace zasílají útočníkům různé informace zevnitř přepsaných aplikací. S největší pravděpodobností se malware pokouší získat informace o kreditních kartách a ty následně poslat jeho tvůrcům. Jedná se o vůbec první malware, který napadá neJailbreaknuté zařízení a ohrožuje zákazníky.

iphone-virus
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

*Zdroj: researchcenter.paloaltonetworks.com

Související články

Dnes nejčtenější