Zavřít reklamu

Technologičtí giganti jsou často odsuzováni za nejrůznější prohřešky, které mají z drtivé většiny něco společného se soukromím uživatelů a sbíráním dat. Posledních pár let se ale neslo v duchu rekordních pokut, neustálého předvolávání na kobereček, zejména před kongres Spojených států, a dalších potíží, kterým tyto společnosti čelily. Jak se ale zdá, uživatelům i státníkům už definitivně došla trpělivost, především kvůli dalšímu přešlapu, za nějž tentokrát může Google. Korporace totiž údajně sledovala uživatele a sbírala o nich data i v Inkognito módu, kdy by měl být prohlížecí režim naprosto anonymní.

O žalobách a nařčeních technologických gigantů píšeme téměř každý týden, tudíž se jedná o takovou rutinu, avšak tentokrát vás případ pravděpodobně překvapí. Zatímco v minulých měsících byl hlavním obětním beránkem Apple, nyní si další přešlap vzal na paškál Google. Ten podle žalobců průběžně sledoval aktivitu uživatelů v Inkognito módu, tedy režimu, jenž společnost označuje jako plně anonymní a bezpečnou formu prohlížení. Obvinění se tak nevztahuje pouze na tento očividný přečin a narušení soukromí, ale také na klamání zákazníků, kteří si mysleli, že mají svá data pod kontrolou a třetí strana k nim nemá přístup. Nejedná se nicméně výhradně o pouhé záznamy navštívených stránek, Google totiž pokročil a pomocí nástrojů Google Analytics, Ad Manager a řady dalších aplikací hodnotil chování uživatelů na internetu a zjišťoval informace o rodině, přátelích, zájmech a dalších citlivých záležitostech.

V podstatě si tak společnost tímto postupem utvořila obrovskou databázi plnou osobních dat, která sbírala de facto o každém uživateli, jenž vyhledávač či prohlížeč od Googlu využil. Korporace pochopitelně všechna obvinění odmítá a podle oficiálního mluvčího společnosti zodpovědného za PR, Joseho Castanedy, se nejedná o chybu firmy. Google totiž údajně transparentně varuje před možností, že budou i přes Inkognito mód jednotlivé stránky sbírat data a případně je ukládat. Tak či onak, podle žalobců se problém týká milionů uživatelů, kteří od června roku 2016 využívali anonymní režim. Podle kalifornského práva, kde byla federálnímu soudu sdělena obžaloba, tak může Google čelit pokutě až 5 miliard dolarů, které následně rozdá jako odškodné poškozeným. Uvidíme, zda společnost zapojí do boje dav právníků, nebo uzná svou chybu.

Související články

Dnes nejčtenější

.