Zavřít reklamu

Stále se šířící koronavirus, též známý jako COVID-19, má nezpochybnitelný dopad na společnosti po celém světě a pravděpodobně výrazně přispěje k rychlejšímu příchodu nevyhnutelné ekonomické krize. Nad propastí tak balancuje nejen Apple, který byl donucen dočasně uzavřít čínské továrny a omezit výrobu na minimum, ale také další technologičtí giganti a korporace. Nejhůře na tom jsou však výrobci smartphonů, jejichž prodeje během února poklesly o rekordních 38 procent, alespoň soudě dle dat společnosti Strategy Analytics.

Ekonomové se chytají za hlavu, lidé se připravují na nejhorší a banky pomalu upírají pozornost ke stále se zvětšující hrozbě ekonomického kolapsu. A není se čemu divit, koronavirus pořádně zatočil s akciovými trhy, jenž poklesly o několik desítek procent, a donutil řadu společností úplně pozastavit výrobu. V první palebné linii se tak ocitly nejen automobilky, ale také technologičtí giganti a výrobci smartphonů, jejichž prodeje poklesly nejvíce v historii. Podle zprávy společnosti Strategy Analytics se dodané kusy propadly z původních 99.2 milionů v únoru loňského roku na letošních 61.8 milionů, což činí 38 procentní propad. Nejvíce se na strmém pádu podepsala Asie a zejména Čína, která zavedla drastická opatření, aby zpomalila šíření nákazy. Obyvatelé tak byli nuceni zůstat v karanténě a pořídit si nový telefon v Apple Storu se stalo takřka nemyslitelným.

Letošní únor se tak do historie smartphonů pravděpodobně zapíše stejně „pozitivně a optimisticky“, jako se Černé pondělí zapsalo do historie akciových trhů. Analytik Yiwen Wu však naštěstí přišel také s dobrými zprávami, které vykouzlí úsměv na tváři minimálně čínským představitelům. Země se totiž z dopadu viru začíná pomalu vzpamatovávat a vypadá to, že během několika měsíců by se trh měl vrátit opět do normálu. Totéž se však nedá říct o evropských zemích, které se staly novým epicentrem. V příliš výhodné pozici nejsou ani Spojené státy, kde se šíření koronaviru teprve rozjíždí a počty nemocných stoupají raketovým tempem. Tak či onak si na světlé zítřky ještě nějakou dobu počkáme a nezbývá než doufat, že se nepříjemná situace brzy přežene.

Související články

Dnes nejčtenější

.