Zavřít reklamu

Apple svou klávesnici s motýlím mechanismem poprvé představil u dvanáctipalcového MacBooku v roce 2015. Její název se ve všech pádech začal skloňovat napříč médii i sociálním sítěmi zejména s příchodem MacBooků Pro o rok později, kdy si uživatelé začali ve velkém stěžovat na problémy, jako je zasekávání nebo nechtěné dvojité stisky některých kláves. Firma se s klávesnicemi tohoto typu rozloučila u loňského šestnáctipalcového MacBooku Pro, kritice ohledně “motýlích” klávesnic ale čelí i nadále. Dnes v noci tato kritika zazněla dokonce v rámci předávání cen Akademie, kdy se do Applu kvůli motýlím klávesnicím pustil herec Taika Waititi.

Waititi letos získal svého prvního Oscara za nejlepší scénář podle předlohy. Když se ho novináři po předávání prestižních filmových cen zeptali, jaké požadavky by měli scenáristé mít, Waititi se trochu překvapivě pustil do kritiky „motýlích“ klávesnic od Applu:”Apple potřebuje tyto klávesnice opravit. Není možné na nich psát – zhoršily se,” postěžoval si, a dodal, že má kvůli problematickému psaní na tomto typu klávesnic “chuť vrátit se k PC”. “Ruce nahoru, kdo pořád používá PC? Víte o čem mluvím. Je to mnohem lepší klávesnice. Ty od Applu jsou strašné,” nešetřil kritikou Waititi, který má podle svých slov problémy se šlachami. V rozhovoru mimo jiné uvedl, že se mu zmíněné problémy kvůli psaní na klávesnici s motýlím mechanismem zhoršují.

Za vznikem motýlích klávesnic se původně skrýval dobrý úmysl – cupertinská firma chtěla, aby se uživatelům naopak psalo lépe. Brzy se ale ukázalo, že klávesnice tohoto typu jsou velmi náchylné na znečištění a poškození a velmi špatně se čistí. Apple se sice další generace svých motýlích klávesnice snažil vylepšit například přidáním silikonové membrány, neustávající stížnosti uživatelů ale nakonec vedly k nutnosti omluvy ze strany firmy a posléze také zavedení bezplatného programu na výměnu těchto klávesnic. Naštěstí již evidentně Apple snahu udržet motýlí klávesnici při životě vzdal a v budoucnu hodlá přejít zpět k nůžkovému mechanismu. Ten použil i u 16″ MacBooku Pro představeného v listopadu.

Související články

Dnes nejčtenější

.