Zavřít reklamu

Ač by se mohlo zdát, že si Apple s těmi neustálými tahanicemi a soudy na začátku nového roku alespoň trochu odpočine, není tomu tak. Svátky už máme konec konců za sebou, a tak je třeba zase na nějaké ty soudní spory, které eventuálně mohou přerůst ve finanční odškodnění. Nejinak je tomu i v případě společnosti Corellium, jež se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a aktivně se podílí na výzkumu chyb a potenciálně nebezpečných závad, jež by mohly ohrozit uživatele na iOS.

Zatímco společností zaměřujících se na virtualizaci, bezpečnost jednotlivých zařízení a dohled na nejnovější kybernetické hrozby není pomálu, Corellium je v tomto ohledu jedinečné. Společnost se totiž zaměřuje výhradně na iOS a software, který jablečný systém replikuje. To dává možnost výzkumným týmům podílet se na „rozbíjení“ systému do takové míry, kdy mohou odhalit běžně dobře skryté chyby a bezpečnostní díry. Apple však s jailbreakingem, byť pouhé kopie iOS, nesouhlasí a se společností Corellium se od srpna soudí. Podle jablečné společnosti dochází k porušování duševního vlastnictví a autorské práva, ve Spojených státech známého též jako DMCA. Proti tomuto postoji se ohradila také generální ředitelka společnosti, Amanda Gorton, podle níž se jedná o zbytečnou démonizaci a důvod, kvůli kterému může být integrita systému ohrožena.

Apple se chce zkrátka jailbreakingu zatnout tipec a jednou provždy utrum. Minimálně tedy tomu veřejnému, na němž se mohou ostatní společnosti v podstatě obohatit. V každém případě se jedná o krok zpátky, jelikož spousta výzkumníků i vývojářů na tento způsob odhalování chyb spoléhá. Jablečná společnost navíc nejednou z jailbreakingu sama profitovala, ať už ve formě různorodých funkcí, například Dark Mode či ovládacího centra, nebo lepším zabezpečením. Podle oficiálního vyjádření se nicméně Corellium nenechá Applem zastřešit a bude hájit své zájmy. Uvidíme, jak se nakonec situace vyvine. Jisté je, že se jedná o nelichotivou situaci pro obě strany a jablečnou společnost zejména. Konec konců, bezpečnost je vším a ohroženi mohou být především uživatelé.

Související články

Dnes nejčtenější

.