Zavřít reklamu

Určitě jste si na našem magazínu před několika hodinami všimli článků, ve kterých jsme vás informovali o tom, že Apple aktualizoval všechny své současné operační systémy. Konkrétně se jednalo o aktualizace iOS 13.3, iPadOS 13.3, tvOS 13.3, watchOS 6.1.1 a macOS 10.15.2 Catalina. V poslední době má však kalifornský gigant ve zvyku aktualizovat i své starší operační systémy. Nedávno tak učinil například aktualizací dnes už stařičkých systémů iOS 9 a 10 na verze  iOS 9.3.6 a iOS 10.3.4. Tyto aktualizace musel provést kvůli tomu, že iPhonům 5 a 4s už dobíhala platnost určitých „certifikátů“. Kdyby k aktualizaci nedošlo, tak by těmto modelům přestalo fungovat připojení k síti, GPS a další důležité funkce.

S dnešní aktualizací operačních systémů jsme se však dočkali také poněkud neočekávané aktualizace iOS 12. Apple pro všechny iPhony, které už nelze aktualizovat na iOS 13 (tzn. iPhone 6, 5s, apod.), připravil iOS 12.4.4. Určitě vás zajímá, proč tak Apple učinil a jaký měl důvod k tomu, že aktualizaci staršího systému vydal. Odpověď zní vcelku jednoduše – zranitelnost způsobená jailbreakem. Ukázalo se totiž, že nový jailbreak checkra1n, který využívá chyby checkm8, dokáže z iPhonu s nainstalovaným iOS 12.4.3 a 12.4.2 odstranit zámek zařízení na iCloudu. Bez výraznějších problémů jste tedy mohli starší iPhony jednoduše odblokovat i tehdy, když byly vázané na konkrétní Apple ID.

Chyba checkm8, která byla před několika měsíci objevena, je bohužel pro Apple hardwarovou chybou, kterou lze využít na všech iPhonech X a starších. Vzhledem k tomu, že jde o chybu hardwaru, tak ji Apple chybu nemůže odstranit, ani nikterak opravit. Vypadá to, že se tedy schyluje k pomyslnému zápasu mezi kalifornským gigantem s skupinou hackerů, kteří se budou neustále v rámci jailbreaku checkra1n snažit o prolomení ochrany a zabezpečení jablečných zařízení. Kromě opravy této chyby samozřejmě došlo ještě k opravám dalších menších chyb a všemožných bugů.

Za námět na článek děkujeme našemu čtenáři Petru Svobodovi.

Dnes nejčtenější

.