Zavřít reklamu

Operační systém iOS 13 se – stejně jako naprostá většina letošních OS – Applu příliš nevyvedl. Přestože v průběhu beta testování, které trvalo dobrého čtvrt roku, si testeři na žádné velké problémy nestěžovali a tudíž se obecně očekávalo, že je iOS 13 “zdravý”, opak je pravdou. Od prvního vydání jeho ostré verze se totiž na hlavu Applu snáší kritika za velké množství nedodělků, které si dovolil do systému vpustit. Kalifornský gigant se sice snaží chyby “látat” updaty, k dokonalosti má však systém v mnoha ohledech daleko. I proto si tak připsal jedno nelichotivé prvenství – konkrétně prvenství pro nejvíce opravovaný iOS od převzetí této divize Craigem Federighim. 

První veřejná verze iOS 13 spatřila světlo světa 19. září v 19 hodin našeho času. Od jejího vydání tudíž uplynuly minulý týden v úterý celé dva měsíce. Za tuto dobu stihl Apple vydat těžko uvěřitelných 8 verzí iOS 13, které měly opravovat nedodělky z verze předchozí či přinesly novinky, které se do dřívějších verzí nevešly. Toto číslo je dokonce o čtvrtinu vyšší, než na které se dostal mnohými proklínaný iOS 11 z roku 2017. Ten se totiž v prvních dvou měsících od vydání, které proběhlo též 19. září, dočkal “jen” šesti verzí. Naopak iOS 12 byl v prvních dvou měsících aktualizován pouze dvakrát. Za zmínku dále stojí tři updaty iOS 9 či čtyři updaty iOS 7 a iOS 8. 

Zajímavé je, že na iOS 13 dohlíží stejně jako na iOS 7 šéf softwarového inženýrství Applu, Craig Federighi, pro kterého byla právě “sedmička” první verzí iOS, za kterou byl de facto maximálně zodpovědný. S ohledem na tuto skutečnost lze říci, že iOS 13 je, co se updatů vydávaných mimo jiné kvůli opravám chyb, nejproblémovějším a tedy i nejvíce opravovaným mobilním operačním systémem Applu za poslední roky a to i přesto, že loňský iOS 12 byl naopak suverénně nejméně opravovaným mobilním operačním systémem Applu za poslední roky. 

Graf oprav systému iOS

Nelze přesně říci, co může stát za problémy, které iOS a potažmo další operační systémy Applu sužují. I naprostému laikovi však musí být při pohledu na graf výše jasné, že o zdravou údržbu se minimálně u letošního iOS rozhodně nejedná. Nezbývá tedy než doufat, že se situace v příštích letech zcela otočí a updaty budou vycházet skutečně jen výjimečně, jako tomu bylo třeba krátce po vypuštění iOS 12, potažmo iOS 9. Tuny opravných patchů totiž na Apple dobré světlo rozhodně nevrhají – tím spíš, když je v očích mnoha uživatelů stále vnímán jako prémiový výrobce smartphonů, jež vynikají především ve vynikajícím softwaru. 

Související články

Dnes nejčtenější

.