Zavřít reklamu

Pokud máte na vašem iPhonu portrétový režim k dispozici, už jste s ním jistě pár fotek vyfotili. Ne ve všech případech je ale výsledná fotografie naprosto 100%, což může zamrzet. V tomto článku vám proto dáme hned šest tipů, jak vyfotit na portrétový režim vždy skvělou fotografii.

Změna hloubky ostrosti při focení

Pokud vlastníte iPhone XS a novější, tak jste si při focení v portrétovém režimu možná všimli ikony, která se nachází v pravém horním rohu. Pokud ji rozkliknete, tak můžete v reálném čase měnit hloubku ostrosti, ještě před vyfocením fotografie. V některých případech iPhone pozadí rozostří až příliš, stačí tedy rozkliknout ikonu f v pravém horním rohu, a poté hloubku ostrosti (úroveň rozmazání pozadí) ubrat či přidat podle vlastního uvážení.

Zkontrolujte zaostření

Ještě před tím, než se rozhodnete pro vyfocení nějakého objektu, jej ručně zaostřete. iPhony umí ostřit opravdu skvěle, avšak v některých případech se nemusí trefit úplně přesně. Proto před stisknutím spouště na focený objekt, který má být ostrý, klepněte prstem a vyčkejte, zdali se náhodou nedoostří. Pokud navíc prst na displeji podržíte, tak si ještě můžete změnit expozici snímku. Vedle zaostření se objeví ikona malého sluníčka – poté už jen stačí, abyste prstem posouvali nahoru pro zesvětlení, anebo dolů pro ztmavení.

tipy na focení portrétových fotografií

Správné světlo

Naprostým základem pro dobrou fotografii, a je jedno zdali se jedná o klasickou či portrétovou, je světlo. Pokud se budete chystat k focení fotografie za šera, anebo nedej bože v noci, tak s dobrým výsledkem jednoduše nepočítejte. Blesk vám v tomto případě rozhodně nepomůže, a tak samo vám nikterak nepomůže ani umělé osvětlení. Sluneční svit a přirozené světlo jednoduše řečeno vůbec nic nenahradí, což vám potvrdí i profesionální fotografové. Portrétové čočky navíc mají větší clonové číslo, než klasické širokoúhlé čočky. Clona se tedy otevře méně a dokáže vstřebat méně světla. Proto se snažte nejen portrétové fotografie fotit jen za dobrého a přirozeného světla.

Správná vzdálenost

Kromě světla musíte u portrétových fotografií využít také správné vzdálenosti. S tím vám ale pomůže samotný iPhone. Pokud se budete nacházet příliš blízko objektu, objeví se vám zpráva Vzdalte se. Naopak, pokud budete příliš daleko, tak vám dá iPhone vědět, abyste objekt umístili do vzdálenosti menší, než 2,5 metru. Ideální je, abyste od foceného objektu byli v rozmezí cca 50 cm – 2 metry. Nutno podotknout, že portrétový režim funguje nejlépe, když je pozadí za objektem vzdálené, než aby byl mezi objektem a pozadím malý prostor.

Zůstaňte v klidu

Při focení portrétových fotografií je nutné, abyste byli co možná nejvíce v klidu – a to jak vy, tak samozřejmě iPhone. Zapomeňte na focení portrétových fotografií za jízdy v autě. Nejlépe uděláte, když se postavíte před focený objekt a popřípadě si o něco zapřete ruku. iPhony sice mají optickou stabilizaci obrazu, takže jim malé otřesy při focení nevadí, avšak občas se může stát, že bude výsledná fotografie i přesto rozmazaná. Proto tedy stůjte v klidu a snažte se co nejméně hýbat.

Foťte objekty v klidu

Stejně tak, jak byste měli zůstat v klidu vy, tak by měly zůstat v klidu i focené předměty. Opět tedy rozhodně na portrét nevyfotíte projíždějící automobil, anebo vašeho splašeného psa, či neustále se hýbající malé dítě. Zkrátka a jednoduše, objekty, které nevydrží stát v klidu alespoň několik sekund na jednom místě, na portrétový režim nevyfotíte. Pro focení portrétových fotografií si tedy vybírejte dospělé lidi anebo objekty, u kterých máte jistotu, že se při stisknutí spouště nepohnou.

Související články

Dnes nejčtenější

.