Zavřít reklamu

Zřejmě každý majitel iPhonu ví,  že se v nabídce aplikace Fotoaparát nachází možnost aktivace funkce Live Photo. Jedná se v podstatě o krátká videa uchovaná v pouhé fotografii. V praxi to vypadá tak, že při focení se zapnutou funkcí Live Photo se do fotografie „uloží“ několik sekund záznamu před a několik sekund po stisknutí spouště. Ve výsledku poté dostanete fotku, kterou můžete společně se zvukem v galerii přehrát. Live Photo je opravdu jedním z nejlepším nástrojů, jak si můžete jednoduše připomenout jakoukoliv vzpomínku – a to o mnoho lépe, než v podobě pouhé fotografie.

Méně lidí už ale ví, že lze s funkcí Live Photo svým způsobem „kouzlit“. Pokud fotíte fotografie s aktivovanou funkcí Live Photo, tak fotografie sice zabírají více místa, dostanete ale úplně nové možnosti, jak výsledné fotky dále upravovat. Pokud se vám nehodí hlavní snímek, který iPhone sám vybere, můžete si vybrat z kteréhokoliv jiného. Poté tady jsou efekty, u kterých také zůstaneme. V dnešním návodu si totiž ukážeme, jak velice jednoduše fotit fotografie s dlouhou expozicí.

Ptáte se, co je to dlouhá expozice? Jednoduše řečeno fotografie vyfocená s dlouhou uzávěrkou. Laicky řečeno se fotografie nevyfotí během okamžiku, ale trvá například pět sekund, než se výsledná fotografie uloží do zařízení. Výsledná fotografie má poté osobitý, rozmazaný vzhled. Většinou se fotografie s dlouhou expozicí fotí u vodopádů, kde dlouhá expozice vyvolá velice jemný obraz vody. Taktéž se s dlouhou expozicí můžeme setkat například při focení projíždějících aut v noci, kdy přední a zadní světla aut vytvoří skvělý efekt. Na oba tyto příklady se můžete podívat v galerii níže. Pro focení fotografií tedy nemusíte být profesionální fotograf s fotoaparátem za desítky tisíc – vystačíte si pouze s iPhonem. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Jak fotit fotografie s dlouhou expozicí

Nejprve je samozřejmě nutné, abychom měli aktivovanou funkci Live Photos. Otevřeme nativní aplikaci Fotoaparátuprostřed horního menu aktivujeme funcki Live Photos. Nyní už stačí pouze vyfotit fotografii, u které chceme efekt dlouhé expozice aktivovat. Po vyfocení přejdeme do aplikace Fotky a vybereme právě vyfocenou fotografiii. Na ní prstem přejedeme zdola nahoru – otevřou se různé možnosti úprav fotografie. Nás ale zajímá kolonka Efekty, ve kterých se přesuneme úplně doprava a klikneme na efekt s názvem Dlouhá expozice.

Fotografie se bude pár sekund převádět, a poté si můžete jednoduše výsledek prohlédnout. Rozhodně doporučuji, abyste fotografie, u kterých chcete použít dlouhou expozici, fotili za pomocí stativu/tripodu. Stačí totiž sebemenší otřes zařízení a fotografie ztratí své kouzlo – rozmaže se a výsledná fotografie rozhodně nebude pěkná. Jen tak dosáhnete toho, že bude výsledná fotografie opravdu parádní.

dlouha_expozice_fb

Související články

Dnes nejčtenější

.