Zavřít reklamu

Všechno jednou končí. Přesně touhle větou lze shrnout mnohými uživateli oblíbenou funkci s názvem 3D Touch. Ta s námi byla od iPhonu 6s, až po loňský iPhone XS (kromě iPhonu XR). Společně s příchodem iPhonu XR, který o 3D Touch přišel a byl nahrazen funkcí Haptic Touch, už se tak nějak dalo předpokládat, že se s 3D Touchem budeme muset rozloučit. A při představení iPhonu 11 a 11 Pro (Max) se tato zpráva potvrdila. Proč došlo k odstranění 3D Touche není jisté, Apple se k tomuto kroku nijak nevyjádřil. Vzhledem k tomu, že 3D Touch potřeboval svou vlastní vrstvu pod displejem, čímž se celý modul rozšířil, tak tak Apple mohl učinit pro získání většího místa uvnitř zařízení, aby do něj mohl nasadit větší baterii. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, jaký je mezi oběma funkcemi, tedy mezi 3D Touch a Haptic Touch, rozdíl.

Co je Haptic Touch?

Haptic Touch je jednoduše řečeno náhrada za 3D Touch. Prvně byl Haptic Touch představen minulý rok u modelu iPhone XR a letos si našel své místo jak u iPhonu 11, tak u iPhonu 11 Pro (Max). Haptic Touch využívá Taptic Engine, což je exkluzivní kus hardwaru vytvořený Applem, který se stará o vibrace zařízení. Haptic Touch se dá považovat jakožto klasické podržení prstu na určité části displeje, avšak v tomto případě dojde k haptické odezvě, kterou vyprodukuje Taptic Engine.

Čím se Haptic Touch liší od 3D Touch?

Hlavní rozdíl je v tom, že 3D Touch reagoval na sílu stisku displeje. To znamená, že lehkým stisknutím displeje jste mohli vyvolat jednu akci a silným stisknutím zase jinou. S využitím silného stisknutí jste si tedy mohli například zobrazit náhled odkazu na webové stránce – a přesně tohle Haptic Touch neumí. Ten totiž nerozeznává sílu stisku displeje. Ať tedy budete na displej tlačit sebevíc, rozšířené nabídky, jako v případě 3D Touche, se nedočkáte. V tomto případě budete muset delší dobu na odkazu přidržet prst.

Kde lze Haptic Touch využít?

Souvisejíci

Apple se snažil o to, aby dokázal Haptic Touch nahradit 3D Touch kompletně všude. Můžete jej tedy využít na domovské obrazovce k zobrazení nabídky aplikací a k přeuspořádání ikon. Dále je samozřejmě možné využít Haptic Touch v ovládacím centru, ke spuštění Live Photos, k rychlým odpovědím na zprávy a další. S příchodem Haptic Touch došlo také k pozměnění některých funkcí, například u vyvolání virtuálního trackpadu na klávesnici. V případě 3D Touch stačilo k jeho vyvolání kdekoliv silně zatlačit na displej, v případě Haptic Touche však musíte podržet prst na mezerníku. Haptic Touch můžete využít například u těchto akcí:

 • Spuštění Live Photos
 • Aktivace virtuálního trackpadu (mezerník)
 • Změna nastavení notifikací
 • Zobrazení rychlých akcí na domovské obrazovce
 • Zobrazení možností rychlé odpovědi na zprávy
 • Náhled odkazů v Safari
 • Náhled fotek v aplikaci Fotky
 • Náhled mailů v aplikaci Mail
 • Aktivace svítilny na uzamknuté obrazovce
 • Aktivace kamery na uzamknuté obrazovce
 • Aktivace dalších nastavení v ovládacím centru
 • Odstraňování aplikací a jejich přesun na domovské obrazovce

Je používání Haptic Touch odlišné?

Ano, je. Je to hlavně kvůli tomu, že je oproti 3D Touch pomalejší. Haptic Touch využívá „gesta“ delšího přidržení, kdežto v případě 3D Touch stačilo pouze silně zmáčknout displej. Co se týče odezvy obou funkcí, tak ta je víceméně podobná. V obou případech se totiž využívá Taptic Engine. Jednoduše řečeno, Haptic Touch je oproti 3D Touch pomalejší a na zobrazení dodatečných možností si prostě budete muset počkat.

Proč došlo k odstranění 3D Touche

Jeden z důvodů jsem uvedl již v úvodu, tedy kvůli tomu, že dodatečná vrstva 3D Touch v displeje zabírala hodně místa. Druhým možným důvodem je to, že Apple nechtěl uživatele iPadů ochuzovat o tuto funkci, která v jablečných tabletech nikdy nebyla. Možná chtěl jen produkty sjednotit, aby iPhony nenabízely něco víc, než iPady.

Kde se dá Haptic Touch nastavit?

Nastavení Haptic Touch můžete najít v Nastavení, kde rozklikněte záložku Zpřístupnění. Zde poté stačí rozkliknout možnost Dotyk, a poté si můžete v sekci Haptic Touch nastavit vše potřebné. Co se týče budoucnosti Haptic Touch, tak je více než pravděpodobné, že se bude v dalších modelech iPhonů nacházet i nadále. Neočekává se, že by se někdy v budoucnu 3D Touch do iPhonů vrátil.

Související články

Dnes nejčtenější

.