Zavřít reklamu

Do vydání nové verze operačního systému iOS zbývají poslední dny. “Třináctka”, kterou Apple testuje už od červnové vývojářské konference WWDC, totiž dorazí na iPhony jablíčkářů, kteří se nezapojili do jejího beta testování, už 19. září – tedy přesně den před zahájením prodejů nových iPhonů 11 a 11 Pro. Přestože bude dostupný na široké spektrum iPhonů, mnozí jablíčkáři sami sobě pokládají otázku, zda na něj vůbec mají aktualizovat. Přeci jen, mnozí z nich mají stále v hlavách naprosté fiasko systému iOS 11, který nefungoval prvních pár týdnů ani zdaleka tak, jak si Apple představoval, a ten jej tak musel “křísit” obrovským množstvím opravných updatů, aby jeho úroveň pozvedl alespoň na víceméně snesitelnou úroveň. Není se tak čemu divit, že strach z podobného scénáře je u mnohých i letos a přemýšlí nad tím, zda přejít či raději zůstat na stabilním iOS 12. Toto dilema se vám v následujících řádcích pokusím rozřešit recenzi tohoto systému. Na iOS 13 jsme totiž v redakci aktualizovali hned po jeho představení, takže s ním de facto žijeme dlouhého čtvrt roku, za který jsem si na něj již dokázal udělat vcelku dobrý názor. Jak si tedy novinka v mých očích vede?

Pokud si ještě na červnovou prezentaci iOS 13 pamatujete, určitě si vybavíte několikanásobné zdůraznění celkového zrychlení, vyšší stability a vyššího výkonu oproti iOS 12, což jsou ostatně aspekty, kterými se Apple chlubil i u iOS 12 po jeho představení. Člověk by si tak skoro řekl, že se jedná jen o prázdné fráze na vyplnění času, na které nemá příliš smysl brát zřetel, jelikož se sám nejspíš nepocítí. To však u iOS 13 není pravda. Přiznám se, že jsem měl z instalace jeho první bety na iPhony respekt a vcelku jsem se při tomto procesu přemáhal. Na tom se ostatně podepsala i relativně vyšší složitost celého postupu, jelikož tentokrát nešlo alespoň zprvu stáhnout vývojářský profil a stáhnout betu vzduchem, ale bylo nutné jí nainstalovat pěkně přes iTunes. Když jsem se však odhodlal a vše nainstaloval, byl jsem skutečně příjemně překvapen. Už první beta byla na iPhonu XS a iPhonu 6s skutečně stabilní a vůbec mě neomezovala v jejich využívání. Je však potřeba říci, že v tomto ohledu jsem měl i určitou dávku štěstí, jelikož mnozí z vás si stěžovali například na to, že se jim nedá na iPhone s iOS 13 dovolat či jim nefungují maily skrze nativní appku Mail. Mě ale vše fungovalo víceméně spolehlivě a díky tomu si iOS 13 začal pomalu získávat mou důvěru. 

Tu navýšily postupně další bety, u kterých se výrazně projevovalo navýšení rychlosti spouštění aplikací, na které se iOS 13 mimo jiné zaměřil. Mezi betami byl většinou skutečně markantní rychlostní rozdíl, který je však citelnější spíše u novějších iPhonů. Tím nechci rozhodně říci, že starší modely běží s iOS 13 pomalu, jelikož tomu tak rozhodně není. To jen iPhony s výkonnějšími procesory se dostaly díky “třináctce” opět o úroveň výš, což mi přijde skutečně skvělé. Pokud tedy vlastníte například také XS, rozhodně zrychlení systému a hlavně pak rychlejší otevírání aplikací oceníte. Stejně tak musím pochválit zrychlení Face ID, které nyní odemyká telefon skutečně instantně. Navíc u něj jde nastavit při odemčení haptická odezva, což se mě osobně velmi líbí, jelikož skvěle nahradí ikonický zvuk zámku. Právě s Face ID jsem se však v průběhu testování několikrát trápil, jelikož mi čas od času zničehonic přestalo fungovat a to tím stylem, že do něj nešla dokonce ani nahrát tvář. Většinou však stačilo pár hodin a vše se vrátilo do normálu a to jak v rámci funkčnosti, tak i rychlosti. V posledních dvou betách už jsem navíc tyto problémy neměl, takže věřím, že s nimi Apple zatočil a do finální verze je nepustí. Obecně tedy musím říci, že rychlost a svižnost nového iOS 13 je na jedničku s hvězdičkou. 

Graficky stejné a přesto jiné

Po grafické stránce se prostředí iOS příliš nezměnilo. V nastavení sice naleznete pár přepracovaných ikon aplikací a dočkali jsme se i předělání aplikace Poznámky, Připomínky, Najít (přátele či iPhone), Diktafonu, Akcií či Fotek, avšak za revoluční bych ani jednu změnu neoznačoval. Nové Připomínky jsou designově hezké a myslím, že i přehlednější, avšak asi bych je osobně neoznačil za důvod, kvůli kterému přecházet. Totéž platí u Diktafonu či Akcií, jejichž prostředí se změnilo jen mírně, nebo Poznámek, které sice nabízí několik nových funkcí, avšak pokud je stejně jako já používáte jen jako zápisníček myšlenek, které byste rádi alespoň někde uchovali, asi novinky stejně moc nevyužijete a stále pojedete své staré dobré “Vytvořit – Zapsat – Pryč”. Nicméně proč ne, nové možnosti jsou zkrátka vždy fajn. 

Spousta z vás mi asi bude namítat, že se letos změnilo hodně a to díky implementaci Tmavého režimu nebo chcete-li Dark Modu. Ten je dle mého sice fajn a sám jej používám, avšak že by si z něj člověk vyloženě sedl na zadek, to se úplně říci nedá. Respektive, po prvních dnech z něj budete určitě naprosto nadšení, jelikož na OLED displejích či černých iPhonech vypadá zkrátka parádně. Po pár týdnech vám ale zevšední a vy se možná ještě rádi vrátíte na světlý režim či začnete využívat automatické změny podle denní doby, které Tmavý režim stejně jako v případě macOS umožňuje. Co se týče výdrž baterie při jeho používání, nezaznamenal jsem, že by se jakkoliv výrazně prodloužila. iPhone XS dávám už skoro rok tak jako tak každý večer na nabíječku se zhruba 40 % až 10 % podle intenzity využití v daný den a to jak za světlého režimu, tak i za tmavého. Rozhodně bych tedy být vámi neočekával, že nastavením Dark Modu na OLED displejích prodloužíte výdrže iPhonů z jednoho dne na tři. Nicméně ano, tato novinka je skutečně fajn a zejména v noci potěší, byť tak obrovskou pozornost, jaká jí byla dána v několika posledních letech, si zřejmě nezasloužila. Navíc je potřeba počítat s tím, že jej zprvu nemusí podporovat veškeré aplikace z App Storu. Ty nativní sice ano, avšak ty od vývojářů 3. stran na tom tak vesele rozhodně nejsou. Příjemného vylepšení se dočkala i nativní aplikace Mail, která je dle mého nyní daleko využitelnější než kdy předtím. Je to hlavně z toho důvodu, že je zkrátka na první pohled přehlednější, což práci s ní značně urychluje. Totéž se dá říci i o rozhraní pro sdílení souborů například ve Fotkách, které vypadá též jinak a rovněž jste díky tomu schopni s ním pracovat skutečně rychle. 

Moc rád bych se tu rozepsal o novinkách ve formě Režimu malého objemu dat, který by měl hlídat spotřebu dat a tlačit jí na minimum, či o Optimalizovaném nabíjení baterie. Bohužel však nemůžu. Obě funkce mám sice zapnuté už od první bety, avšak vliv ani jedné jsem zatím nepocítil. Spotřebu dat mám totiž pořád víceméně stejnou při stejném využívání telefonu a Optimalizované nabíjení baterie zřejmě potřebuje ke své správné funkčnosti více času, aby se naučilo můj denní režim a tudíž dodržovalo to, co má – tedy nabíjelo telefon na maximum až ve chvíli, kdy ho budu potřebovat. Z mých testů totiž zatím toto tak úplně nezvládá a jakmile jej položím večer před spaním na nabíječku, nabijí se “šusem” – tedy přímo do 100 %. Nicméně je možné, že veškeré poznatky této funkce se vždy s příchodem nové bety zresetovaly a tudíž telefon neměl tak úplně z čeho čerpat informace, kvůli čemuž nabíjel standardní cestou. Že by to ale člověku úplně trhalo žíly se říci nedá. Přeci jen, baterky jsou zkrátka spotřební zboží a jestli jejich výměnu oddálím o měsíc či dva mě muž asi tak úplně nespasí – tím spíš, když mé ani ne roční XS má kapacitu už “jen” 91 % baterie. 

Sen každého hráče splněn

Své oblíbené hry si konečně užijete naplno.

Zatímco Režim malého objemu dat a Optimalizované nabíjení baterie dech zrovna nevyrazí, dlouho očekávaná podpora ovladačů od herních konzolí ano. Tu se naučily jak iPhony s iOS 13, tak iPady s iPadOS 13 a Apple TV s tvOS 13. Osobně jsem tuto novinku testoval jak na iPhonu, tak na iPadu a musím vám říci, že je to vážně pecka. Pokud si čas od času rádi zahrajete dobré hry, tuto novinku budete milovat. Spárování iZařízení s ovladačem probíhá zcela standardně přes Nastavení a sekci Bluetooth v něm, ve kterém se minimálně ovladač od Xboxu objevil skutečně za pár vteřin a pak už stačilo jen zapnout příslušnou hru. Je sice pravda, že valná většina z nich herní ovladače zatím naplno nepodporuje, nicméně i tak se dá už nyní užít dost zábavy. Třeba takové GTA: San Andreas je na iPhonu s gamepadem zkrátka moc fajn, byť si jej asi každý z nás mnohokrát prošel i na klasickém počítači. Totéž platí o Limbovi, Alto’s Oddysey či podobných titulech. Navíc se dá očekávat, že vývojáři na podpoře ještě zapracují a své hry ovladačům přizpůsobí, díky čemuž bude jejich ovládání ještě intuitivnější. Škoda jen, že se ovladač po zapnutí k telefonu nepřipojí automaticky, jako tomu je třeba právě u Xboxu. Nicméně to se dá určitě odpustit. 

V komentářích se nás mnozí z vás ptali i na to, jak to vlastně je s 3D Touch u iOS 13. Už v červnu se totiž začalo vážněji spekulovat nad tím, že jej letošní iPhony nepřinesou, z čehož někteří jablíčkáři nesprávně pochopili, že nebude podporován novým iOS a tedy iPhony, které touto technologií oplývají, přijdou o její funkčnost. Tuto teorii nechtěně podpořil i samotný Apple chybou v betě, která skutečně na některých iPhonech 3D Touch znefunkčnila. Jednalo se však skutečně jen o chybu, kterou Apple později opravil, takže se o 3D Touch rozhodně nemusíte bát. Pokud jste na něj zvyklí, využívat jej na iPhonech s jeho podporou můžete i nadále. Pokud vám naopak nevyhovuje, v nastavení jej můžete jednoduše vypnout a nahradit jej přes Haptic Touch, kterým disponují všechny nové iPhony či iPhone XR. Osobně bych vám ale tuto variantu nedoporučoval, jelikož se 3D Touch tak úplně nevyrovná – tedy minimálně v komfortu.

Zcela dokonalý není

Přestože se může iOS 13 jevit z předešlých řádků jako ztělesnění dokonalosti, najdou se v něm i věci, které vás budou zkrátka štvát. Jednou z nich je i začlenění Memoji samolepek do klávesnice k emoji, kvůli čemuž budete vždy nuceni daleko více scrollovat k hledanému emoji než kdy předtím. Tato „skvělá“ věc se navíc nedá deaktivovat, takže se s ní budete muset smířit, tedy alespoň do doby, než její deaktivaci Apple umožní. Vcelku zvláštně nyní fungují i dynamické tapety, které mi už nepřijdou už tak dynamické jako dřív. Barevné kruhy se na nich sice stále objevují a plují po displeji tak, jak jej nahnete, avšak dle mého se jich v iOS 12 objevovalo daleko víc a hlavně daleko častěji. Nyní se mi stávalo vcelku často, že jsem měl i dlouhé minuty zcela černý displej, což mě dost štvalo a tak jsem na této tapetě nevydržel nikdy příliš dlouho. Na druhou stranu, nové klasické tapety uzpůsobené pro Dark Mode jsou skutečně super a jejich měnění barev vás bude bavit. A pokud je nevyužijete a budete se stále chtít přidržet té své, lze nově zaktivovat „tmavý mód“ i pro tapetu, který jí ztmaví při aktivaci Dark Modu, což je třeba právě v noci skutečně fajn. Smířit se ale musíte s tím, že třeba u fotek nedělá ztmavení tak úplně dobrotu a ty nevypadají ani zdaleka tak dobře jako v klasické verzi.

Memoji ve zpravach

Resumé

Rozhodně se aktualizace nebojte.

Jak tedy iOS 13 zhodnotit? Velmi kladně. Jedná se totiž skutečně o propracovaný systém se spoustou detailů, které mnohdy využívání telefonu skutečně zpříjemní. Jeho funkčnost je jak na starších modelech, tak i na novějších naprosto bezproblémová a podle benchmarků vám ani neubere výkon, což mnozí z vás zajisté rádi uslyší. Aktualizování na něj se tedy rozhodně nemusíte obávat, jelikož chyby, které by vás jakkoliv omezovali v něm budete hledat jen velmi obtížně. Rozhodně nechci tvrdit, že v něm žádné nejsou, avšak vzhledem k tomu, že mě a ani nikoho jiného v redakci neomezovaly a to iPhony využíváme skutečně velmi intenzivně, věří tomu, že ani vy si nebudete mít důvod na nový iOS stěžovat. Takže ve čtvrtek s chutí do toho. Přechod na něj se totiž určitě vyplatí.

Dnes nejčtenější

.