Zavřít reklamu

Ředitel společnosti Tesla Elon Musk ve středu uvedl, že počítače jsou ve stále více ohledech čím dál chytřejší než lidé, a že tento trend bude i nadále pokračovat. Dodal, že lidstvo bude počítači ve všech ohledech dalece překonáno. „To zaručuji,“ prohlásil v rozhovoru s Jackem Ma, předsedou společnosti Alibaba, na světové konferenci umělé inteligence v Šanghaji.

Jako příklad pokroku umělé inteligence uvedl Elon Musk její úspěchy v šachu i v čínské deskové hře Go. „Váš smartphone by doslova mohl rozdrtit mistra světa v šachu,“ řekl Musk předsedovi Alibaby. V rozhovoru přišla řeč i na startup Neuralink, který Musk spoluzaložil. Ředitel Tesly v rozhovoru uvedl, že technologie, vyvíjené v Neuralinku, by mohly lidem poskytnout způsob zlepšení jejich schopností v určitých oborech. „První věc, kterou bychom si měli připustit, je to, že jsme velmi hloupí,“ prohlásil. „Umíme vyrobit věci chytřejší než my sami,“ dodal.

Musk již v roce 2017 prohlásil, že je přesvědčen, že umělá inteligence by za jistých okolností dovedla spustit i třetí světovou válku. Jack Ma ale ukázal rozdílný pohled na věc. Jeho argumentem bylo to, že počítač zatím nikdy nebyl schopný stvořit člověka, dokonce ani komára. Dodal, že ho v životě nenapadlo – dokonce ani v posledních letech – že by lidstvo mohlo být v budoucnu ovládáno stroj. „Nikdy jsem na to nemyslel. Je to nemožné,“ trval na svém. Prohlásil také, že nechce hrát šachy nebo Go proti stroji, a že tyto hry byly vymyšleny tak, aby je lidé hráli jeden proti druhému.

Umělé inteligenci se ale Tesla logicky nijak nebrání. Podle Muskových slov pracovala v minulosti například na AI čipu, kterým by mohla s velkou pravděpodobností začít osazovat starší vozy ještě do konce letošního roku. Elon Musk také v roce 2015 spoluzaložil neziskovou organizaci pro výzkum umělé inteligence OpenAI, z jejíhož představenstva letos odešel.

Související články

Dnes nejčtenější

.