Zavřít reklamu

Ačkoliv to někomu může připadat jako poněkud zbytečné, mohli bychom se podle některých předpovědí dočkat v roce 2021 skládacího iPhonu či iPadu. Jaké vlastnosti by měl mít, aby se stal skutečně oblíbeným zařízením, vymykajícím se ostatním skládacím smartphonům či tabletům? Co může uživatele přinutit k tomu, aby do takového zařízení investovali?

Lepší výdrž baterie

Životnost baterie je žhavým tématem snad u všech elektronických zařízeních. Dalo by se říci, že čím důmyslnější dané zařízení je a čím více funkcí nabízí, tím vyšší nároky klade na baterii. U skládacích smartphonů se předpokládá, že budou o něco objemnější a větší než jejich „neskládací“ sourozenci. S většími rozměry je spojená i vyšší váha zařízení, mohlo by to ale znamenat také více prostoru pro větší a tím pádem i výkonnější baterii s delší životností. Spekuluje se dokonce také o tom, že Apple zkoumá možnosti výroby flexibilních baterií.

Více možností skládání

Souvisejíci

Jeden z patentů Applu, související s ohebným iPhonem, ukazuje vícero možností skládání. Další z takovýchto patentů zase zmiňují systém vnitřního zahřívání. Ohebné displeje se podle všeho lépe skládají při vyšších teplotách, takže tento systém zde má své opodstatnění. Správně zvolené zahřátí ohebného displeje by mohlo nejen umožnit více způsobů jeho ohýbání, ale také snížit riziko jeho poškození. Ohýbání displeje více směry by zase mohlo uživatelům umožnit sledování filmu a ohýbáním zároveň automaticky zobrazovat příslušné informace, jako jsou související snímky, životopisy herců nebo další údaje o daném filmu. Ohýbání displeje více směry by zkrátka mohlo teoreticky sloužit jako další z gest pro ovládání smartphonu.

Žádné panty

U řady plánovaných skládacích smartphonů nechybí mechanismus s panty, umožňující skládání displeje. Použití takového mechanismu je vcelku logické, zjevně se ale neobjede zcela bez problémů. Existuje zde poměrně velké riziko opotřebování, což dokazuje nejeden z dosud vyrobených funkčních prototypů. Vzhledem k tomu, že Apple zatím s vlastním skládacím iPhonem nijak extrémně nespěchá, je možné, že stihne přijít s inovativním, méně riskantním řešením.

Kompatibilní aplikace

Jednou z nevýhod skládacích smartphonů je prozatímní nedostatek kompatibilních aplikací. Je to logické – tento typ chytrých zařízení je prozatím v plenkách a vývojáři s nimi nemají prakticky žádné zkušenosti. Právě na tomto by mohl Apple jakožto výrobce a zároveň také vývojář vlastních aplikací zapracovat. Bylo by skvělé, kdyby byl skládací iPhone v době svého vydání již vybaven aplikacemi, přizpůsobenými specifikům ohebného displeje.

Sklo

V souvislosti se skládacím iPhonem se spekuluje také o tom, že by mohl být vyroben ze skla. Tato varianta se na první pohled může zdát jako neproveditelná – v ohebných smartphonech se používají zejména polymery, které mohou ale zároveň být také náchylné k poškození. V případě Applu by ale mohlo být skutečně použito sklo – zpracované tak, aby se snadno ohýbalo.

Související články

Dnes nejčtenější

.