Zavřít reklamu

Společnost QNAP v nové betaverzi operačního systému QTS, který je určen pro síťová datová úložiště, nabízí zcela novou a zajímavou funkci, která přijde vhod všem uživatelům, kteří využívají NASy od QNAPu k zálohování fotografií. Nová verze systému totiž přináší podporu pro novinku s názvem QuMagie, kterou si popíšeme na následujících řádcích.

QuMagie je prostředek pro inteligentní správu uložených fotografií. Kombinuje funkce inteligentního rozpoznávání obličejů a jednotlivých focených scenérií, včetně schopnosti rozpoznat zvířata, objekty, místa a další. Ve své podstatě tak nabízí to, co v iPhonech již nějakou dobu máte. Jakmile si do NASu uložíte například několik desítek fotografií vašeho psa, po vyfiltrování parametru „pes“ by se měly zobrazit všechny fotografie, na kterých nějaký pes je. V našem případě zkoušíme novou funkci na jednotce HS-453DX, kterou jsme vám představili v posledním článku.

kv-img-min

K použití nové funkce QuMagie je třeba mít nainstalovanou betaverzi operačního systému QTS 4.4.1. Po stažení aplikací QuMagie a QuMagie Core a Container Station je vše připravené k používání.

new-interface-1

Po otevření aplikace QuMagie se vám zobrazí nové okno, ve kterém najdete (kromě vzorových fotografií) fotky, které máte na vybraném místě na vašem NASu uložené. Můžete si vybírat z několika režimů zobrazování, včetně rozličných možností filtrování a seřazování obsahu. Skrze uživatelské rozhraní je možné nahrávat nové fotografie, které pak můžete libovolně upravovat do alb a jiných seznamů, resp. složek. Jednotlivé fotografie je také možné označovat a klasifikovat do konkrétních seznamů, které jsou následně snadno k zobrazení.

new-interface-2

Po nahrání nových fotografií se aplikace zaměří na jejich detailní analýzu, v rámci které u každé fotografie vybere několik parametrů na základě toho, co se na fotografii nachází. Tímto způsobem je aplikace schopná vytvořit seznamy lidí, které na fotografiích máte, stejně jako kategorizovat snímky dle objektů na nich se nacházejících, jednotlivých scenérií apod. Tato detailní analýza fotografií se dá samozřejmě vypnout v nastavení. V takovémto případě slouží QuMagie čistě jako klasický manažer fotek.

find-faster (1)

V systému je možné vytvořit uživatelské profily jednotlivých lidí, kteří budou následně rozpoznávány za pomocí analýzy obrázků. S tím je pak možné pracovat při konkrétnějším vyhledávání. Stejně tak je možné specifikovat například místo pořízení fotografie apod. Pro konkrétnější vyhledávání souborů je užitečná časová osa na pravém boku obrazovky, díky které je možné se lépe orientovat v případě prohlížení velkého katalogu fotografií.

QNAP se svým novým fotomanažerem QuMagie se snaží uživatelům nabídnout něco navíc, než je jen klasická knihovna. Možnosti inteligentní analýzy obsahu fotografií, detailního vyhledávacího systému a snadná manipulace s tímto systémem z něj dělají velmi zajímavou alternativu běžně dostupným službám pro zálohování dat. Proč QuMagie nevyužít, místo jednoduchého nahrání fotografií na externí (síťový) disk, který kromě archivace nenabízí žádné další funkce navíc. Dá se také očekávat, že do ostrého vydání QNAP svou novinku ještě trochu vylepší a přidá některé další funkce. Samozřejmostí je také doprovodná aplikace pro platformu iOS, skrze kterou je veškerý obsah uložený v QuMagie dostupný i z vašeho iPhonu/iPadu.

Související články

Dnes nejčtenější

.