Zavřít reklamu

Po kratší odmlce se podíváme na další zajímavý NAS od výrobce QNAP. Tentokrát nám do redakce zavítal poměrně neobvyklý model, který se od zavedených NASů liší především provedením. QNAP HS-453DX je moderně vypadající a výkonný NAS, který můžete bez větších problémů uložit například do TV stolku pod televizi, kde bude jako doma. V dnešním článku si jednotku blíže představíme a v navazujících článcích se podíváme na vybrané schopnosti a funkce.

Už pohled na krabici naznačuje, že tentokrát nebudeme rozbalovat tradiční černou (nebo bílou) bednu, kterou NASy obvykle připomínají. Tentokrát na nás po vybalení čeká relativně tenký kvádr v leskle bílé barvě, s horním dekorem z broušeného hliníku. Ten má svůj důvod, jak si popíšeme níže. Celkový design je poměrně minimalistický, a na první pohled jednotka rozhodně nevypadá na to, co ve skutečnosti je.

Než se na ní podíváme dopodrobna, nejprve by bylo dobré se zmínit o specifikacích našeho testovacího kusu, uvnitř se nachází 4-jádrový procesor Intel Celeron J4105 (1,5-2,5 GHz), 4 GB DDR4 RAM (max 8 GB ve dvou SO-DIMM slotech), sloty pro dvojici 3,5″ nebo 2,5″ disků a dvojice slotů pro M.2 disky (SATA 3). Co se týče síťové konektivity, na zadní straně najdeme jak 1 GbE RJ45 konektor, tak 10GBASE-T, společně s USB-C konektorem, dvojicí USB-A 2.0, dvojicí USB-A 3.0, dvojicí HDMI (2.0 a 1.4b) a trojicí audio konektorů (2x 3,5mm jack pro mikrofon a 1x 3,5mm jack audio).

QNAP HS-453DX (15)

Jednotka jako taková působí velmi kvalitním dojmem. Šasi z bílého plastu je velmi decentní a broušený hliník na horní straně je poměrně efektní. Pro nainstalování disků je třeba odklopit přední panel, který drží za pomocí magnetů. Za ním se nachází dvě zásuvky na klasické 2,5″/3,5″ disky, které jdou snadným způsobem vysunout a zasunout. Pokud však budete chtít nainstalovat M.2 disk(y), budete potřebovat šroubovák.

Dvojice M.2 slotů se nachází na základní desce, která je dostupná po sejmutí hliníkového horního dílu šasi. Po vyšroubování sedmi šroubů jde hliníkový panel snadno sejmout a ihned po jeho odstranění je jasné, proč jej výrobce řešil tímto způsobem. Na vnitřní straně panelu je připevněný heatsink a několik bloků teplovodivé pasty. Hliníkový panel totiž slouží k pasivnímu chlazení jednotky.

Po odstranění víka se nám odhalí základní deska. Na té si můžeme prohlédnout jednotlivé vnitřní komponenty, včetně odhaleného Celeronu nás však zajímá dvojice M.2 slotů pro instalaci M.2 disků. Ty podporují pouze SATA 3 rozhraní, nikoliv modernější a rychlejší NVMe. Dále zde najdeme dva SO-DIMM sloty, do kterých je možné vložit maximálně dvojici 4 GB modulů pro kapacitu 8 GB. V našem případě zde najdeme dva 2 GB moduly A-Data.

Jak instalace větší paměti, tak instalace M.2 disků je velmi snadná. To samé platí v případě klasických disků, které se instalují do klasických šachet. Domácí nakonfigurování a zapojení je tak hračka, k prvotnímu nastavení zařízení skvěle poslouží intuitivní software QuickSetup přes myQNAPcloud.

QNAP HS-453DX (16)

Ještě by bylo dobré zmínit, co všechno k této jednotce dostanete. Vzhledem k jejímu zaměření v balení najdete dálkový ovladač, dále pak dvojici Ethernet kabelů, šroubky pro upevnění všech disků, napájecí kabel a poté sadu teplovodivých pásků, které slouží jak k nalepení na nainstalované M.2 disky, tak jako náhrada za již nainstalované pásky na vybraných interních komponentách. V příštím článku se podíváme na to, jak se s jednotkou QNAP HS-453DX funguje v praxi.

Dnes nejčtenější

.