Zavřít reklamu

Pokud pracujete s fotografiemi, tak jistě víte, že v dnešní době prakticky každá fotografie disponuje metadaty. Metadata jsou tzv. data o datech, v tomto případě tedy data o vyfocené fotografii. Mohou se v nich nacházet informace o nastavení fotoaparátu a objektivu, čas vyfocení, velikost v pixelech, ale také například geolokační informace. Součástí těchto geolokačních informací je například přesná zeměpisná délka a šířka, kde byla fotografie vyfocena, společně s nadmořskou výškou či rychlostí při focení. Tato data jsou však vcelku soukromá a v některých případech je nejspíše sdílet nepotřebujete. Pojďme se v tomto návodu podívat, jakým způsobem lze geolokační data v rámci operačního systému macOS z fotografie odstranit.

Jak v macOS odstranit geolokační informace ve fotografích

Nejprve si v rámci operačního systému macOS najděte fotografii, u které chcete geolokační informace smazat. Poté tuto fotografii otevřete v nativní aplikaci Náhled. Jakmile tak učiníte, tak v horní liště klepněte na záložku Nástroje a z menu, které se zobrazí, vyberte možnost Zobrazit Inspektor. Otevře se nové malé okno, ve kterém si můžete zobrazit veškerá data, která se fotografie týkají. Pro vymazání geolokačních dat klepněte v Inspektoru na ikonu i, a poté se v dalším menu umístěném níže přesuňte do sekce GPS. Zde už jen stačí pro vymazání geolokačních dat klepnout na možnost Odstranit informace o poloze. Poté dojde k okamžitému odstranění informací a Inspektor společně s aplikací Náhled můžete zavřít.

Pokud v Inspektoru kolonku GPS nenajdete, tak fotografie geolokační informace neobsahuje. Berte na vědomí, že jakmile jednou klepnete na tlačítko Odstranit informace o poloze, tak už není cesty zpět. Geolokační informace poté nebudete schopni žádným způsobem obnovit.

Dnes nejčtenější

.