Zavřít reklamu

Pokud jste již potají doufali, že doby kdy se výrobci telefonů zaměřovali především na fotoaparáty a chlubili se tím, kolik jejich výtvor zvládne megapixelů jsou již dávno pryč, musíme vás zklamat. Válka o počet megapixelů se totiž teprve pomalu rozjíždí, což nyní potvrdil jihokorejský Samsung. Ten oznámil svůj vlastní senzor, který zvládne až 108MPx. Využívat ho však nebude zatím ve svých smartphonech, nýbrž ho nabídl společnosti Xiaomi, jež si na lepší foťák brousí zuby již delší dobu.

Původně se Xiaomi svými plány pochlubilo již na konferenci v Pekingu, kde hrdě prohlašovalo, že bude mít první smartphone s technologií ISOCELL od Samsungu, s nímž navázalo parnerství, a obsáhne speciální senzor, jenž dokáže snímat i ty nejmenší detaily. Společnost si tak chtěla připravit půdu pro nadcházející měsíce, kdy se bude většina očí upírat směrem k tomu, co oznámí Apple. Podle úniků totiž jablečná společnost chystá telefon s až třemi fotoaparáty najednou, které budou vidět na zadní straně. Pro Apple je to sice prvotina, ale ostatní výrobci mají tuto technologii již dávno, což společnost pravděpodobně motivuje k radikálnějším změnám. Kdysi dávno menší úpravy a vylepšení k upoutání zájmu spotřebitelů stačily, ale v dnešní době se na trh dere konkurence z východu, jež Applu nenechá nic zadarmo. Xiaomi se tak stalo zásadním konkurentem, který si dal za cíl zvítězit v boji o co nejvyšší počet megapixelů, a dosáhnout tak pomocí jihokorejské společnosti první příčky.

V každém případě to vypadá, že pokud se Xiaomi doslova předvede v dobrém světle, má možnost zajistit si dominantní pozici na několik měsíců dopředu, a v kombinaci s oznámením vlajkových modelů tak dosáhnout dvouciferného růstu i v dalším kvartálu. Zda se však technologií do telefonů dostane je zatím ve hvězdách, Samsung totiž oznámil 64 megapixelový senzor, tedy předchůdce toho nynějšího, již v loňském roce a zatím se na jeho praktické využití stále čeká. Celý princip nicméně spočívá v tom, že čtyři sousedící pixely jsou spojeny do jednoho, což ulehčuje zachytávání obrazu a umožňuje uživateli vyfotit až 27MPx snímky i za nízké intenzity světla. V ideálním případě tak senzor může dosáhnout až 108 megapixelů a natáčet video v rozlišení až 6K při 30 snímcích za sekundu. Jak však budou finální snímky vypadat, na to si musíme ještě chvíli počkat.

 

Související články

Dnes nejčtenější

.