Zavřít reklamu

Říká se, že úspěšný člověk či společnost se pozná podle toho, že jí ostatní napodobují či chcete-li kopírují. Pokud toto pořekadlo skutečně platí, je Apple bezesporu nejúspěšnější společností světa. Jeho produkty jsou totiž inspirací pro obrovské množství výrobků konkurence, která se tím navíc netají. Skvělým příkladem je i čínské Xiaomi, jehož zakladatel se nechal již několikrát slyšet, že je Apple a potažmo Steve Jobs jeho velkým vzorem. A to až tak velkým, že mnohé produkty z dílny Xiaomi ty od Applu připomínají. To navíc neplatí jen u hardwarů, ale už i u softwarů. 

Není tomu tak dávno, co se Xiaomi u Applu inspirovalo jeho Animoji a vytvořilo si vlastní verzi těchto roztomilých ksichtíků. Nyní jde tato čínská společnost ještě dál a jako součást připravovaného smartphonu CC9 představila Mimoji. Zdá se vám tento název povědomý? Divil bych se, kdyby ne. Na iPhonech totiž naleznete od iOS 12 Memoji – tedy animované avatary lidí, nejčastěji pak majitelů telefonů. A právě Mimoji jsou čínskou verzí Memoji se vším všudy. I je totiž můžete ovládat obličejem a poté je odesílat prostřednictvím zpráv. 

V porovnání s Memoji od Applu jsou Mimoji skutečně velmi podobné, mnohdy dokonce téměř stejné. Největší odlišností jsou pokrývky hlavy, které se alespoň podle dostupných fotek verzemi z dílny Applu příliš neinspirovaly. Naopak tvary hlav, nosy, ústa či oči se téměř shodují. Pokud si však myslíte, že tuto do očí bijící podobnost musí vidět i Xiaomi, jste na omylu. Podle jeho oficiálního vyjádření se totiž podle interního auditu ve společnosti Mimoji žádnými konkurenčními ksichtíky neinspirují, respektive k tomu Xiaomi nenašlo jediný důkaz. Jinými slovy, Mimoji vlastně žádnou kopií nejsou. 

Přestože není Xiaomi první, kdo s podobným opisováním od Applu přišel, jeho Mimoji jsou suverénně nejokatější kopií na trhu. Přesto se nedá tak úplně očekávat, že by proti němu Apple vyrazil bojovat k soudu, jelikož se k tomuto kroku v minulosti prakticky neuchyloval. Výjimkou bylo jen pojmenování tabletu Xiaomi v Evropě. Jeho MiPad už byl totiž podle Applu skutečně přes čáru, což následně potvrdil i soud. 

Mimoji od Xiaomi
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější