Zavřít reklamu

Zatímco na iPhony a iPady si již Face ID cestu našlo, v případě Maců na jeho implementaci stále čekáme. Podle mnoha patentů se ale zdá, že na ní Apple usilovně pracuje a co víc – chce, aby tato technologie nabízela oproti telefonům a tabletům i něco navíc. To ostatně dokazuje nový patent, který byl Apple nedávno schválen a který pojednává právě o Face ID v Macích. 

Patentovaná technologie se dá s trochou nadsázky popsat jako Face ID na steroidech. Fungovat má totiž prakticky nepřetržitě. Ve chvíli, kdy bude uživatel na Macu pracovat, bude Face ID zajišťovat kromě různých potvrzení plateb, vyplnění hesel či podobných věcí i to, aby se Mac neuspal. Jakmile by pak uživatel od Macu odešel, Face ID by jeho absenci rozpoznalo a po chvíli nečinnosti by se díky němu Mac automaticky uspal, což by mohlo být slušné vylepšení mimo jiné i pro úsporu baterie. To však jen za předpokladu, že by Face ID v této formě nespotřebovávalo mnoho energie. Apple chce však s Face ID na Macu zajít ještě dál. Podobným způsobem by totiž rád i Mac ze spánku probouzel. Podle patentu by si totiž mělo stačit před něj sednout a počkat, než vás Face ID v uspaném Macu, které by v určitých intervalech skenovalo okolí, rozpozná. Jakmile by se tak stalo, Mac by se probudil a rovnou pustil do systému, čímž by se mohla práce značně urychlit. 

Nic nového pod sluncem

Přestože se mohou zdát obě varianty využití Face ID jako naprosté sci-fi, tak úplně tomu není. První varianta se totiž v některých ohledech velmi podobá Face ID na iPhonech či iPadech, které díky němu dokáží též reagovat na určité situace jako například příchozí hovory, které poté, co zjistí, že se díváte na displej, ztlumí. Rozšířit tuto funkci u Maců o další možnosti by tak snad nemusel být až takový problém. Druhá varianta se zase v některých ohledech podobá Power Nap, které z Maců známe již dlouhá léta. Jedná se o funkci, která zajišťuje synchronizaci dat na Macu v režimu spánku, díky čemuž je vždy Mac po probuzení aktuální. Zakomponování Face ID by zde sice mohlo být o něco složitější, jelikož by bylo nutné, aby vyhledávalo uživatele před Macem v poměrně krátkých intervalech, avšak rozhodně by nebylo nemožné. 

V tuto chvíli nezbývá než čekat a doufat v to, že se podobného řešení v následujících měsících či letech skutečně dočkáme. Vzhledem k tomu, že naprostá většina Maců byla již letos aktualizována, je však prakticky jasné, že příchod podobného řešení se dočkáme nejdříve příští rok. Na ten by měl podle některých analytiků Apple chystat redesignované iMacy a iMacy Pro, kterým by toto řešení rozhodně slušelo. Snad se jej tedy skutečně dočkáme. 

Související články

Dnes nejčtenější

.