Zavřít reklamu

Zřejmě největší novinkou kterou Apple představil v rámci nového iPhone X je zcela nový způsob odemykání telefonu, takzvané Face ID. Jedná se o technologii rozpoznávání obličeje, která nahrazuje snímač otisků prstů Touch ID, jenž jsme si poprvé vyzkoušeli v iPhone 5s. Face ID je zcela nový biometrický systém identifikace uživatele, který přináší řadu otázek, jenž nejednoho budoucího majitele iPhone X napadají. V následujících řádcích se vám pokusíme odpovědět na většinu z nich.

Jak Face ID funguje

Identifikace uživatele, respektive jeho obližeje je možná pomocí fotoaparátu s TrueDepth technologií, který je na přední straně iPhone X. Fotoaparát obsahuje mimo jiné také Dot Projector, což je v podstatě miniaturní projektor, který vyšle na váš obličej 30 000 neviditelných bodů. Dot Projector vytvoří na obličeji v podstatě mapu složenou z jednotlivých bodů, která je přečtena infračervenou kamerou a struktura obličeje je přenesena na čip A11 Bionic uvnitř iPhone X, který mapu přemění na matematický model. Algoritmus v telefonu následně díky tomuto modelu určí, zda se jedná o stejnou tvář, která má k telefonu přístup. Pomocí Dot Projektoru je mapována struktura prakticky celého obličeje. Jakmile je zjištěna shoda, telefon se odemkne a vy k němu získáte přístup.

Jak funguje scanování ve tmě?

Face ID používá infračervenou kameru pro skenování obličeje, díky čemuž je mu prakticky jedno, zda se nacházíte v podmínkách s horším nebo vůbec žádným osvětlením. TrueDepth kamera je pak vybavena také takzvaným infračerveným iluminátorem, díky čemuž dokáže detekovat váš obličej i v naprosté tmě. Je tedy jedno kde se nacházíte, všude kde fungovalo Touch ID bude fungovat také Face ID.

face-id-fb

Je Face ID skutečně bezpečné?

Apple na tuto otázku odpovídá ano a my s ním v podstatě musíme souhlasit již jen díky argumentům, které použil. První co vás asi napadne je odemknout Face ID pomocí fotografie, to však samozřejmě není možné. Face ID totiž vyžaduje takzvané 3D skenování a dokáže díky algoritmům a 30 000 bodům které svítí na váš obličej zjistit, zda se jedná o skutečného člověka nebo fotografii. Apple dokonce tvrdí, že požádali nejlepší maskéry na světě aby vytvořili dokonalé masky a ty poté zkoušeli použít pro odemknutí telefonu, ani tak se to však nepodařilo.

Tím nejdůležitějším co se ochrany týká je tedy fakt, že telefon dokáže rozpoznat, zda se dívá na živého člověka nebo na obrázek, případně masku. 3D skenování jednak rozpozná jak daleko jednotlivé body svítí a tak dokáže zjistit plasticitu obličeje, ale také díky tomu že se musíte pohnout abyste telefon odemkly pozná, jakým způsobem se kůže na vaší tváří napíná a vrásčí v momentě, kdy se pohnete v rámci gesta pro odemknutí telefonu.

Apple také tvrdí, že Face ID je bezpečnější než Touch ID. Podle něj totiž existuje šance 1 : 50 000, že někdo odemkne váš iPhone pomocí svého otisku prstů. Co se týká Face ID, je tato šance, aby telefon odemkl někdo svým obličejem 1 : 1 000 000. Face ID je tedy 20x bezpečnější než Touch ID, co se možnosti omylu týká.

Pokud máte telefon s Touch ID, jistě víte že se zablokuje po pěti neúspěšných pokusech o odemknutí pomocí otisku prstů a poté musíte zadat své heslo. V případě iPhone X máte jen dvě možnosti  a pokud se pomocí Face ID nepodaří obličej nascanovat ani na druhý pokus, msuíte zadat přístupový kód.

Co když si dám brýle nebo kšiltovku?

Face ID funguje s klobouky, šálami, vousy, dioptrickými brýlemi i make-upem a dalšími předměty, které by mohly zakrýt obličej. Apple však na svých stránkách neuvedl jak je to v případě slunečních brýlí, naštěstí se veřejnosti dostalo odpovědi od samotného šéfa společnosti Apple pro vývoj Software Craig Federighi: “Většinou slunečních brýlí procházelo dostatečné množství infračerveného záření, takže zařízení bude schopno rozpoznat vaše oči, i když jsou brýle ztmavené. Je to opravdu úžasné!”

Face ID stačí aby vidělo část obličeje a není potřeba aby vidělo 100% obličeje k rozpoznání vaší tváře. Díky strojovému učení se pak dokáže Face ID naučit rozpoznat váš obličej i v momentě, kdy si necháváte narůst fousy nebo vlasy, stejně tak jako v případě kdy dojdete od kadeřníka nebo holiče.

Co v případě kdy jste v bezvědomí nebo spíte?

Další věc která vás logicky napadne, co se stane v případě, že vám někdo přiloží telefon před obličej v momentě kdy spíte nebo jste například v bezvědomí. Face ID fungovat nebude a to jednak z toho důvodu, že se musíte podívat přímo na telefon a ještě udělat mírný pohyb aby se Face ID aktivovalo a rozpoznalo vás, ale tkaé z toho důvodu, že se změní mimika tváře na kterou Face ID reaguje.

Můžete mít v rámci Face ID více obličejů?

Chcete telefon půjčovat dětem nebo manželce a chtěli byste nastavit více obličejů? Zatím co v případě Touch ID to je možné a mohli jste přiložit až pět různých prstů, v rámci rozpoznání obličeje je možné mít v telefonu uložen jen jeden obličej, který umí iPhone X odemknout. Chcete-li přidat novou tvář, musíte stávající odstranit.

Ochrana osobních údajů a Face ID?

U telefonů s Touch ID jsou data otisků prstů uložena v zařízení Secure Enclave a to stejné platí pro rozpoznání obličeje. Mapa vašeho obličeje je šifrována a uchována v rámci Secure Enclave, přičemž ověřování přístupu probíhá jen na vašem zařízení. Žádná data o vaší tváři nejsou odesílána společnosti Apple nebo uložena v rámci iCloudu.

V jakém úhlu musím telefon držet aby Face ID fungovalo?

V současné době nezná nikdo kromě Applu na tuto otázku spolehlivou odpověď. Je jisté, že nemusíte dodržovat vždy stejný úhel pod kterým se na telefon díváte, ovšem jak moc benevolentní v rámci úhlů Face ID je v současné době vědí skutečně pouze lidé z Apple. My ostatní si budeme muset počkat, až se první iPhone X dostanou mezi lidi.

face-id-fb

Související články

Dnes nejčtenější

.