Zavřít reklamu

Nedávno vyšla nová kniha, vyprávějící příběh vzniku populární služby Spotify. V ní se můžete kromě jiného dočíst zajímavý příběh o tom, jak se samotný Steve Jobs pokusil zabránit expanzi Spotify v době, kdy se ji její provozovatelé pokoušeli rozšířit mezi uživatele ve Spojených státech. Historka je vskutku bizarní – CEO Spotify Daniel Ek v ní vypráví o svém přesvědčení, že se ho Jobs pokoušel zastrašit opakovanými telefonáty, v nichž pouze dýchal do sluchátka.

Psal se rok 2010 a Daniel Ek se musel potýkat s řadou překážek, stojících v cestě expanzi Spotify do USA. Celá situace byla pro Eka  sama osobě velmi stresující, a nijak ji nevylepšil ani fakt, že Ek musel začít čelit záhadným telefonátům, v jejichž rámci volající pouze dýchal do sluchátka. Ek je přesvědčen, že oním tajemným volajícím byl sám Jobs, s čímž se svěřil jednomu ze svých kolegů. Kniha s názvem „Spotify Untold“ („Spotify Inifrån“) vyšla zatím pouze ve Švédsku. Redaktoři serveru Variety se sešli s autory knihy Jonasem Leijonhufvudem and Svenem Carlssonem. Těm se sice nepodařilo pro účely sepsání knihy vyzpovídat samotného Eka, odvolávají se ale na bývalé vysoce postavené pracovníky i investory společnosti Spotify jako na důvěryhodné zdroje. Podle autorů knihy je jedním z dalších důvodů, proč se Ek odmítá k věci vyjádřit, zuřící bitva mezi Spotify a Applem.

V rozhovoru pochopitelně přišla řeč také na zmíněnou historku s telefonáty. K té Carlosson uvedl, že pochází ze spolehlivého zdroje, nicméně ověřit, zda Jobs skutečně tímto způsobem telefonicky kontaktoval Eka, je dnes již nemožné. Vzhledem k situaci, která tenkrát na trhu panovala, byl Ek údajně velmi paranoidní a úzkostlivý. Významné hudební společnosti zachovávaly věrnost iTunes Music Store, potažmo Jobsovi. Podíl Applu na příslušném trhu činil v té době zhruba osmdesát procent a Spotify zdánlivě nemělo šanci. Vyjádření Daniela Eka se s  největší pravděpodobností  minimálně v dohledné době nedočkáme. Šéf Spotify se podle dostupných zpráv zcela stáhl z veřejného dění, a bitva mezi Spotify a Apple Music se posunula do právní  úrovně.

Související články

Dnes nejčtenější

.