Zavřít reklamu

Již více než měsíc mají jablíčkáři možnost testovat nové operační systémy z dílny Applu v čele s iOS 13. Ten lze v současnosti testovat buď jako třetí vývojářskou beta verzi či druhou veřejnou beta verzi, z čeho jasně vyplývá, že testování je zatím ve velmi rané fázi. I proto se tak v systémech stále objevují spousty různých chyb, které znepříjemňují jejich používání, ale také snižují jejich bezpečnost. Na jednu takovou začali včera upozorňovat i uživatelé na Redditu a jelikož víme, že je i mezi vám, našimi čtenáři, testování iOS 13 velmi oblíbené, rozhodli jsme se vás o ní informovat. 

Bezpečnostní chyba v betách iOS 13, která odhalí vaše veškerá hesla uložená v Nastavení v sekci Hesla a účty, lze využít skutečně velmi jednoduše. Stačí totiž prakticky jen to, abyste tuto sekci navštívili a neustále dokola “tapali” prstem na Hesla webů a aplikací. Přesto, že se pro otevření této sekce nebudete autentizovat otiskem prstů či Face ID, podaří se vám do ní po nějaké chvíli dostat.

Souvisejíci

Stačí jen být trpělivý a v případě potřeby zrušit chybovou hlášku pro Face ID, Touch ID či zadání kódu. Za zhruba pět minut testování se nám v redakci tato chyba podařila zneužít asi čtyřikrát, přičemž jednou se projevila dokonce tak, že sekci “zasekla” a ta následně nevyžadovala heslo ani poté, co jste z ní úplně vyjeli a poté se do ní zase navrátili. Chybu lze využít nejen v iOS 13, ale i v iPadOS, který z tohoto systému velmi úzce vychází. Princip zneužití je zde zcela stejný jako na iOS – tedy trpělivé “tapání” na určitou položku, která po čase povolí a odhalí veškerá uložená hesla v dané sekci. 

Přestože je chyba nepříjemná, rozhodně z ní není potřeba dělat jakékoliv drama. Jak už jsem totiž psal výše, objevila se v testovací verzi iOS 13 a tudíž je naprosto jasné, že jí Apple do finální verze nepustí. Ostatně, feedback, který jej i ní informoval, již dostal od mnoha uživatelů a je pravděpodobné, že jej zohlední již v následující betě. Přeci jen, bezpečnost je pro něj prioritou všude – nejen u ostrých systémů. Do té doby byste si však měli na své iPhony a iPady dávat pozor a v ideálním případě je nedávat z ruky či je půjčovat jen lidem, kterým 100% věříte. 

Kdy vyjde iOS 13

Související články

Dnes nejčtenější