Zavřít reklamu

Za posledních několik týdnů byla přestřelka mezi dvěma mocnostmi, Spojenými státy a Čínou, jako na Divokém západě. S nadsázkou by se dalo říct, že každý den se objevila nějaká aktualita, která celou kauzou znovu zatřásla. Problém vyvrcholil těsně po tom, co americký prezident zakázal obchodování domácích společností s těmi čínskými. Zatímco západní firmy se modlily, aby prezident Si Ťin-pching nenechal sestavit seznam nepohodlných společností a nezakázal jim podnikání, Huawei si připravoval záložní plány. Prezident Spojených států, Donald Trump, totiž přistřihl čínské firmě křídla a proslýchalo se, že kvůli zákazu obchodování se západními dodavateli by počet prodaných kusů mohl klesnout až o 60%. Naštěstí se lídři obou zemí umoudřili a přispěchali s dočasným řešením doslova za pět minut dvanáct.

Obchodní válka sice stále trvá, cla prozatím zmírněna nebyla, ale přesto se po summitu G20, kde se Donald Trump a Si Ťin-pching sešli, jedná o dobrý krok kupředu. Prezident Spojených států nakonec povolil obchodování amerických firem s Čínou, avšak z černé listiny Huawei zatím nesmazal. Toto gesto si totiž nechal jako jistou páku v případě, že by se Čína zdráhala plnit svou část povinností dohodnutých při budoucích obchodních jednáních. V každém případě mohou slavit nejen vlády obou zemí, ale především samotný Huawei. Ten už pomalu zvažoval nasazení vlastního operačního systému, pojmenovaného ArkOS, v domovině Hongmeng OS. Zároveň by si musela firma vyrábět vlastní čipsety, což by rozhodně nebylo levné. Tak či onak může nadále využívat nejen dovozu zahraničních součástek, ale také Androidu. Žádná omezení tedy nečekají ani softwarovou stránku sporu.

Co se mezinárodního obchodu týče, tam je situace poměrně nejasná. Obě strany sice zasednou k jednacímu stolu a není v plánu zavádění nových cel, ale Huawei je konec konců stále na černé listině, což firmě zamezuje možnost vyvážet do Spojených států. Naštěstí se největší obavy nenaplnily a vše bude de facto fungovat jako doposud, respektive do zavedení zákazu. Valnou část softwaru a součástek bude tedy pravděpodobně Huawei stále dovážet právě z Ameriky. Uvidíme, jak se nakonec situace nadále vyvine. Donald Trump je v tomto ohledu nadmíru nepředvídatelný a není úplně jisté, jak chystaná vyjednávání dopadnou. Pokud vše půjde podle plánu, kdoví, možná bude jméno čínské firmy očištěno úplně. Co na tuto kauzu říkáte? Přijde vám oprávněná?

Donald Trump

Související články

Dnes nejčtenější