Zavřít reklamu

O obchodní válce mezi Čínou a USA, kterou rozpoutal americký prezident Trump, je v poslední době ve spojitosti s Applem čím dál více slyšet. Ačkoliv to zprvu vypadalo, že se jej dovozní cla na produkty vyráběné v Číně nedotknou, nyní se zdá čím dál pravděpodobnější, že k tomu nakonec přeci jen dojde. To by však pro cupertinskou společnost znamenalo pořádný problém, jelikož by zřejmě musela kvůli dovozním clům zvýšit i ceny svých produktů na americkém trhu, což by se poté mohlo teoreticky promítnout kvůli srovnávání cen celého světa. Zda tento černý scénář skutečně hrozí si budeme moci ověřit nejspíš již v několika následujících dnech. 

iPhony se budou zřejmě již brzy vyrábět ve velkém v Indii. Alespoň ty pro USA: 

V pátek USA zvýšilo dovozní tarif některého zboží z Číny ze stávajících 10 % na 25 %, což nese mnoho společností v čele s Applem nelibě. Do zboží zasaženého tímto poplatkem totiž spadají mimo jiné jeho nabíjecí adaptéry, kabely a pouzdra, které ve velkém chrlí právě čínské fabriky. Apple sice celou situaci zatím nekomentoval a nezahýbal na žádném z trhů, na kterém působí, s cenami těchto produktů, avšak mnoho odborníků očekává, že se přeci jen nějaké reakce z jeho strany dočkáme. Navýšení dovozního cla je totiž skutečně skokové a přestože se může zdát cena jednotlivých produktů sama o sobě jako nízká, v množství, které dováží Apple do USA, nízká rozhodně není. Jako nejpravděpodobnější krok Applu se nyní jeví urychlení přesunu výroby jeho produktů mimo Čínu – zejména pak do Indie či Vietnamu. 

V tuto chvíli je velmi těžké odhadnout, jak se bude celá situace ohledně dovozních cel a Applu vyvíjet v následujících týdnech. Pravdou totiž je, že ještě zhruba před rokem byl i samotný Tim Cook přesvědčen o tom, že se jeho společnost cel bát nemusí, což mu dokonce několikrát víceméně potvrdil i sám Trump. Jistota je však již dávno ta tam a s ní i klidný provoz dodavatelů Applu v Číně. 

Apple Store logo

Související články

Dnes nejčtenější

.