Zavřít reklamu

Mobilní datové modemy přidělávají v posledních letech Applu vrásky na čele mnohem víc, než by bylo zdrávo. Dlouhé měsíce totiž musel řešit obří spor se svým někdejším dodavatelem Qualcommem, ale i výrobní problémy u druhého dodavatele Intelu. Právě ty byly nakonec zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se s Qualcommem podařila Applu zakopat válečná sekera a obnovit dlouholetou spolupráci. Vyplývá to alespoň z informací z posledních týdnů, které nyní doplnilo i zjištění portálu The Information. 

Podívejte se, jak by vypadal iPhone s kamerou se třemi čočkami podle iDropNews a Martina Hájka:

 

Doposud se obecně předpokládalo, že se Apple s Intelem do budoucna rozloučil kvůli jeho neschopnosti vytvořit kvalitní 5G modem, který bude hrát zřejmě v následujících několika letech jednu z hlavních rolí u smartphonů. Zdroje The Information však tvrdí, že nespokojenost s tímto dodavatelem se začala objevovat už začátkem roku 2017, kdy Apple pomalu pracoval na iPhonech pro rok 2018. Intel tehdy nebyl schopen dlouho dodat kvalitní produkt, který by splňoval požadavky Applu. Svůj modem údajně hned čtyřikrát přepracoval, avšak na konkurenční modem Qualcommu byl stále krátký. Tento neúspěch měl dokonce vyústit ve slovní rozepře na jedné ze schůzek zástupců Intelu a Applu v Apple Parku. Jeden z předních představitelů Applu – konkrétně viceprezident hardwarových technologií Johny Srouji – měl doslova vyštěknout na viceprezidenta Intelu, že takové výsledky by se v Applu alespoň pod jeho dohledem nikdy nestaly. Už tehdy tak začínalo být zasvěceným jasné, že toto partnerství mít dlouhého trvání zřejmě nebude. 

Pokud si však myslíte, že jakákoliv kooperace mezi Applem a Intelem kvůli Qualcommu brzy skončí, jste na omylu. Intel totiž potvrdil, že o jeho divizi datových modemů, která ještě před nedávnem pracovala na 5G modemu, je mezi technologickými společnostmi velký zájem, který podle všeho stále projevuje i samotný Apple. Ten by tuto divizi po odkupu využil pro dokončení vlastního datového modemu, na kterým podle dostupných informací již pěkných pár měsíců pracuje. Podle zdrojů The Information se mu to však zřejmě příliš nedaří, jelikož při vyjednáváních s Intelem měli jeho lidé prozradit, že jeho vlastní modem chce mít hotov do roku 2025 – tedy za dlouhých šest let. Ještě donedávna se však hovořilo o dokončení v horizontu zhruba dvou let. 

Jsou-li zprávy zdroje pravdivé, znamenalo by to prakticky jedno – modemy od Qualcommu se budou v iPhonech objevovat ještě pěkných pár let. Applu se tak nevyplní jeho přání vymanit se v brzké době ze závislosti na některých svých dodavatelích, se kterými nemá příliš dobré vztahy. Ale kdo ví, třeba se vše nakonec podaří uskutečnit o poznání rychleji. 

iphone-11-modem

Související články

Dnes nejčtenější

.