Zavřít reklamu

Zlomený kabel u nabíječky už zažil nejspíš každý, i když někteří měli jenom pocit, že „to přestalo fungovat“. Ano, v některých případech je prostě špatně vyrobena, ale mnohem častěji se stává, že ji uživatel zničí nevhodným zacházením. Samozřejmě, že má příslušenství něco vydržet, ale nelze očekávat, že kabel vydrží neustálé vytrhávání za zásuvky pod pravým úhlem, přejíždění židlí nebo škřípnutí.

Možná si teď říkáte, co je tohle za stupidní článek – ale opravdu se k nabíječce chováte tak, aby vydržela co nejdéle, nebo ji zmuchlanou nacpete do batohu, hodíte na ni laptop, knížky a jdete? Někteří se možná v článku zhlédnou a uvědomí si, že nemusí každou chvíli kupovat nový kabel, pokud se o ten současný budou lépe starat. Smotávání nabíječek má svá pravidla, nejlépe jsou jim uzpůsobeny nabíječky Macbooku, ale je až s podivem, jak málo lidí o nich ví.

Jak smotávat nabíječku od iPhonu a iPadu

Nejčastěji trpí lightning kabely, kterými nabíjíte iPhone a iPad; vůbec nejnáchylnější jsou na poškození originální kabely a jim podobné od jiných výrobců. Důvodem je tenká struktura (ač kvalitní), která jednoduše neustálé ohýbání nevydrží. Výsledkem pak bývá, že lze kabel v nějakém místo ohnout bez jakéhokoliv odporu, jako by byl gumový (a s tím se pojí i to, že přestane nabíjet).

Vinu pak nenese prodejce, byť je kabel neoriginální, ale sám uživatel – i když si to málokdo uvědomuje. Nabíječku přitom stačí smotávat do kruhu, jehož průměr je zhruba stejně velký jako dlaň. Oba konce přitom musí zůstat rovné, nesmí je nic ohýbat. Kabelu pak nejlépe najděte vlastní místo – třeba v přední kapse batohu nebo brašny – aby nezapadl pod knížky a další věci, čímž by došlo k jeho deformaci.

Jak smotávat nabíječku od Macbooku

Tady je situace podobná, mnoho uživatelů nějak nacpe nabíječku do brašny či batohu, hlavně, že se tam vejde. Ve výsledku pak bývá často zlomená u konektoru, těsně za výztuží. První cesta samozřejmě vede za prodejcem kvůli reklamaci se slovy „já s k ní chovám vzorně“, ačkoliv tomu její celkový stav neodpovídá. Sám Apple přitom udělal na trafu výklopné nožičky, na které lze kabel namotat.

Z praxe vím, že je využívá opravdu málokdo, často uživatelům ani nedojde, k čemu vlastně slouží. Na nožičky může kabel namotat tak, že nebude po obvodu nadměrně namáhán, a oba konce zůstanou rovné (jak část vedoucí „z krabičky“, tak i magSafe/USB-C). Používáte-li k nabíječce prodlužovací kabel, doporučuji ho při přenosu odpojit, s nabíječkou se pak lépe manipuluje.

Související články

Dnes nejčtenější