Zavřít reklamu

Nové smartphony mají zpravidla pár měsíců po jejich nákupu velmi slušnou výdrž. Ta se však postupem času zhoršuje, za což může mimo jiné to, že se baterie v nich neustálým nabíjením pozvolna ničí a jejich kapacita se tak snižuje. To v konečném důsledku znamená, že váš telefon může na jedno nabití vydržet i o několik hodin méně než tomu bylo na začátku. Tomuto problému by ale mohl být v dohledné době konec. 

Studentce Kalifornské univerzity v Irvině Mye Le Thai se podařil skutečně husarský kousek. V roce 2016 totiž přišla na to, jak vyrábět baterie, jejichž maximální kapacita se kvůli nabíjení takřka nesnižuje. Zatímco klasické baterie přežijí jen nižší tisíce nabíjecích cyklů, přičemž s narůstajícím počtem cyklů samozřejmě jejich kvalita rapidně klesá, baterie využívající technologii studentky mohou údajně vydržet až 200 tisíc nabíjecích cyklů. Čistě teoreticky by tak mohla vydržet alespoň podle prvních odhadů 400 let provozu. A jen tak pro představuj, Apple na svých stránkách uvádí, že klasická baterie použitá v iPhonu je konstruovaná tak, aby si po 500 úplných nabíjecích cyklech zachovala až 80 % původní kapacity. Pokud se však již na zhruba 80 % kapacity dostanete, je nižší výdrž telefonu skutečně znát. 

Celé kouzlo tkví v ultratenkých nanodrátech v baterii, které jsou v bateriích použity. Zlaté nanodráty, které jsou tančí než lidský vlas, studentka “jen” obalila elektrolytickým gelem, díky čemuž jejich životnost rapidně vzrostla. Za tři měsíce, během kterých byla baterie podrobena 200 nabíjecím cyklům, se totiž jejich vlastnosti dle dostupných informací vůbec nezhoršily. 

Přestože je tato technologie zatím v plenkách, mnozí odborníci si od ní slibují zářivou budoucnost, která by mohla výrazně změnit spoustu elektroniky v čele s notebooky, tablety, smartphony či podobnými věcmi. Tato revoluce by se ale mohla promítnout i do automobilového průmyslu a to jak do elektromobilů, tak i do klasických automobilů. Vše je ale samozřejmě zatím spíše v začátcích a na ostré nasazení tohoto vynálezu si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Příslib do budoucna je to však bezesporu obrovský.

Související články

Dnes nejčtenější