Zavřít reklamu

Koncem loňského roku představila společnost OnePlus smartphone 6T McLaren Edition. Kromě parádního designu se telefon vyznačuje funkcí superrychlého nabíjení s názvem Warp Charge. Funkce Dash Charge, kterou disponovaly modely OnePlus 3 a OnePlus 3T z roku 2016, nabízela nabití z nuly na 60 % během 35 minut. Novinka Warp Charge nabízí nabití z nuly na 50 % během dvaceti minut, plného nabití se uživatelé dočkají již za hodinu.

Podobně jako Dash Charge čerpá i Warp Charge z nabíjecího standardu VOOC společnosti OPPO. Zatímco ostatní rychlonabíjecí technologie, jako je třeba Quick Charge od Qualcommu, využívají vysokého napětí, Warp Charge používá pro rychlonabití vyšší proud. Konkrétně u OnePlus 6T Warp Charge přenáší 5V při 6A pro dosažení výkonu 30W. 

Tato specialita z dílny OnePlus si samo sebou žádá speciální nabíječku, která je konstruována tak, aby byla schopná bez problému zvládat velký nárůst tepla. O to se dle dostupných informací starají “chladící obvody”, které teplo rozptylují tak, aby nemělo na jakékoliv nežádoucí efekty. Podobný mechanizmus pak naleznete i v samotném telefonu, který se též při nabíjení žádným závratným způsobem nezahřívá. S jakýmkoliv přehříváním se pak nesetkáte ani při jeho běžném používání, což ocení zejména uživatelé využívající nároční aplikace či hry. Hráči mezi jablíčkáři mi jistě dají za pravdu, když řeknu, že podobnou vychytávku bychom mile rádi viděli i v iPhonech, jelikož se z nich stávají právě při hraní her mnohdy až neudržitelné cihly. Nadměrné zahřívání však není bohužel jen doména starších modelů, ale i modelů novějších. 

Rychlonabíjení na druhou

A jak dlouho že se tedy OnePlus 6T v McLaren edici nabíjí? Skutečně rychle. Na 50 % se se speciální nabíječkou v balení dostanete za pouhých 20 minut, přičemž výrobce tvrdí, že půlka baterie bohatě vystačí na celodenní využívání telefonu. Pro plné nabití vyžaduje dalších 40 minut. Děje se tak v zájmu prevence poškození baterie – jakmile její nabití dosáhne 75 %, sníží se výkon nabíječky na 2A, po dosažení 85% nabití výkon ještě trochu klesne. Za „komunikaci“ nabíječky s baterií je odpovědná speciální jednotka, zabudovaná v telefonu.Nabíjení za pomoc Warp Charge je možné pouze u modelu OnePlus 6T McLaren Edition a s použitím speciální zástrčky a kabelu. U starších modelů smartphonů OnePlus nelze touto technologií nabíjet. Společnost OnePlus potvrdila, že Warp Charge se u jejího portfolia pro rok 2019 stane standardem.

Jelikož je novinka mezi uživateli teprve pár týdnů, nelze zcela dokonale zhodnotit, zda je tento typ nabíjení vhodný či nikoliv. V zahraničních fórech se však poměrně hojně vyskytují názory, které celou myšlenku takto rychlého nabíjení haní a to především kvůli obavám z velmi rychlého zničení baterie. Mnohé pak zaráží i to, jak OnePlus dokáže přes kabel USB-C/USB-A “procedit” 6A, když konkurenční kabely zvládají maximálně 5A. Otazníků je tak skutečně požehnaně. I přesto se však dá rozhodně tato technologie označit za velmi zajímavou a rozhodně stojí za povšimnutí. Vypadá to totiž, že rychlonabíjení iPhonů bude již brzy mnohonásobně překonané. 

Dnes nejčtenější

Další články