Zavřít reklamu

 OnePlus. Donedávna neznáma čínska firma, ktorá sa rozhodla rozhýbať trhom smartfónov a to rovno v triede High-End. A ide na to poriadne z ostra! Predstavila totiž špičkový model OnePlus One, ktorý určite prikúri konkurencii, na ktorú sa poriadne dotiahol a možno ju v určitých ohľadoch aj predbehol. Veď posúďte sami.

Len pred nedávnom si veľa ľudí myslelo, že dovtedy bájny smartfón z dieľne OnePlus je len akýmsi žartom na postrašenie konkurencie. Opak sa však stal pravdou. Novinka sa totiž hravo vyrovnáva konkurencii od Samsungu, Apple, Sony či HTC. Navyše má niečo, čo ostatní konkurenti nemajú. Priaznivú cenu.

Samotné zariadenie OnePlus One disponuje moderným štvorjadrovým procesorom Snapdragon 801 s taktom 2.5 GHz, ktorému sekunduje prekvapivých 3 GB pamäte RAM. Prednú stranu zaberá obrovský 5,5-palcový Full HD IPS displej, ktorý pokrýva odolné sklo Gorilla Glass 3. O zobrazovanie informácií na tomto displeji sa postará grafika Adreno 330. Na fotografovanie vám bude slúžiť 13-Mpx fotoaparát na zadnej strane, ktorý vyniká rýchlosťou spúšte 0,3 sekundy a podporou 4K videa. Samotný snímač pritom pochádza z dielne Sony, konkrétne sa jedná o model Sony Exmor IMX214 s duálnym bleskom a 6 šošovkami.

Snímka obrazovky 2014-04-27 o 10.32.52

Na prednej strane zariadenia sa potom nachádza 5-megapixelový fotoaparát. O napájanie celého zariadenia sa postará batéria so slušnou kapacitou 3100 mAh. Z konektivity je už samozrejmosťou podpora WiFi, GPS, Glonass, Bluetooth, LTE a NFC. Celé zariadenie pobeží na operačnom systéme Android 4.4 KitKat s nadstavbou CyanogenMod, ktorá ponúka vlastné grafické prostredie a ďalšie funkcie navyše, ako napríklad šifrovanie SMS správ. Táto verzia nadstavby tiež obsahuje rôzne gestá, ktoré uľahčia spúšťanie fotoaparátu či prehrávanie hudby.

Prekvapí aj samotné spracovanie zariadenia. Nenájdeme tu polykarbonát tak ako pri Samsungu, či hliník ako pri HTC a Apple. Márne by sme tu však hľadali oceľ či nerez. Zariadenie má totiž telo vytvorené výhradne z horčíku, čo by mu malo zabezpečiť slušnú pevnosť a odolnosť. Zaujme taktiež jednotlivé farebné prevedenie. Síce čierna a biela farba nie sú ničím prevratné, no textúra týchto farieb áno. Veď pri bielom prevedení má zariadenie špeciálnu textúru z kešu orieškov. Navyše je tu možnosť dokúpenia si krytov s rôznymi inými textúrami, ako napríklad drevo či kevlar. Celé zariadenie pritom váži len 163 gramov.

Snímka obrazovky 2014-04-27 o 10.33.18

Zaujímavosťou je aj to, že dizajnéri zariadenia vyslovene dbali na každý jeden detail. Za celý smartfón zodpovedal riaditeľ spoločnosti OnePlus Pete Lau, ktorý je doslova posadnutý detailami. Pete sa nechal počuť, že na smartfóne zmenili za jediný mesiac až 36 detailov. Napríklad len na USB kábli pracoval tím dizajnérov až 4 mesiace len preto, aby splnil všetky kritéria. Žeby sme videli zrod podobnej firmy, ktorá si zakladá na detailoch ako Apple?

Snímka obrazovky 2014-04-27 o 10.33.07

No a napokon asi to najdôležitejšie. Cena. Mnohí by teraz po prečítaní tohto článku predpokladali cenu atakujúcu hodnoty až 600 možno 700€. Veď predsa celý ten vývoj musel niečo stáť. Opak je však pravdou. Zariadenia sa bude dodávať v 16GB verzii za 269€ a v 64GB verzii za 299€. Takže sa pozeráme na smartfón, ktorý atakuje popredné priečky v High-End triede cenou strednej triedy. Či bude OnePlus One úspešný, rozhodne čas a záujem o toto zariadenie. Predávať sa začne v druhom kvartáli tohto roka na trhoch ako je Belgicko, Kanada, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Hong Kong, Taliansko, Holandsko, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko, Taiwan, Veľká Británia a Spojené štáty. Na Slovensku a v Českej republike zatiaľ dostupný nebude. Je tu však jeden háčik. OnePlus chce svoj telefón posadiť medzi tie najexkluzívnejšie a preto bude dostupný len na akési pozvánky. Ako však bude tento systém fungovať je zatiaľ neznáme. Na novinku upozornil server Engadget.

Snímka obrazovky 2014-04-27 o 10.32.57

Související články

Dnes nejčtenější