Zavřít reklamu

MacBook Pro 2015Máte doma starší MacBook Air/MacBook Pro a přijde vám, že se baterie poslední dobou vybíjí dříve a rychleji, než kdy předtím? Odchází vám tedy akumulátor, nebo je něco špatně v systému počítače? Možná vás prostě jen zajímá, v jaké části životního cyklu se vaše baterie nachází, a zda-li se tedy blíží čas pro případnou výměnu v servisu? Informace o životnosti a stavu baterie v MacBooku, je dostupná uvnitř OS X. Postup který vede k těmto informacím je pak velmi jednoduchý, a ukážeme si ho v tomto článku. 

Cyklus baterie (tzv. cycle count) vyjadřuje hodnotu, kolikrát se vaše baterie v MacBooku zcela vybila a následně zcela nabila. Na základě této hodnoty jde zhruba určit, v jaké fázi svého životního cyklu se baterie nachází. Jde tak velmi snadno zjistit, kdy je slabá výdrž Macu ovlivněná právě umírající baterií, nebo něčím jiným. Jak tedy její stav zjistíte? Je to velmi jednoduché:

  1. Podržte klávesu Option (⌥) a klikněte na logo Apple () v levém horním rohu.
  2. Otevřete Systémové informace
  3. Pod záložkou Hardware, kterou si rozklikněte, se nachází záložka „Power“ (nebo napájení, v české mutaci OS X)
  4. Ve výpisu informací vás zajímají informace o baterii, kde ve spodní části najdete „informace o zdraví“ baterie. Pod tím pak konkrétní číslo, označující počet cyklů a pod ním stav baterie (například. normální).
macbook-pro-with-retina-display-back-cover-battery-exposed

Na stránkách Apple pak najdete informace týkající se životnosti baterií v závislosti na cyklech, týkající se všech možných MacBooků. Na základě těchto informací se tedy dozvíte, v jakém stádiu životnosti je zrovna ten váš akumulátor v MacBooku. Pokud se váš počet cyklů blíží k uvedenému maximu, můžete očekávat postupnou degradaci výkonu baterie. Například 12″ Retina MacBooky mají maximální počet cyklů nastavený na hodnotu 1000. Dále platí že čím starší model, tím nižší je maximální počet nabíjecích/vybíjecích cyklů.

battery-cycle-count-macbook-pro-with-retina-display

Zdroj: 9to5mac

Související články

Dnes nejčtenější

.