Zavřít reklamu

Pokud vlastníte jablečný počítač v podobě Macu anebo MacBooku, tak možná víte, že lze vcelku jednoduše zjistit, kolik cyklů má za sebou jeho baterie. Pokud byste však v nastavení či kdekoliv jinde v systému iOS hledali podobný údaj, tak byste hledali marně. V iOS se nachází pouze slovy popsaná informace o stavu baterie uvnitř vašeho jablečného telefonu, či tabletu. Konkrétní číslo udávající počet cyklů nenajdete. Existuje však vcelku jednoduchý způsob, pomocí kterého můžete počet cyklů baterie jednoduše zjistit. Pojďme se společně podívat, jak na to.

Jak zjistit, kolik cyklů má za sebou baterie vašeho iOS zařízení

Ke zjištění počtu cyklů baterie nám pomůže náš Mac či MacBook a chytrá aplikace s názvem coconutBattery 3. Aplikaci můžete naprosto zdarma stáhnout pomocí tohoto odkazu – stačí kliknout na tlačítko Download. Po dokončení stahování aplikaci dvojitým poklepáním spusťte. Jakmile tak učiníte, tak se chopte vašeho iPhonu či iPadu a pomocí Lightning kabelu jej připojte k Macu či MacBooku. Poté, co dojde k rozpoznání zařízení, tak se v horním menu aplikace přesuňte do sekce s názvem iOS Device. Zde se poté objeví veškeré informace o vašem zařízení, včetně informacích o nabití baterie, či její kapacitě. Počet cyklů, které má baterie za sebou, najdete v řádku s názvem Cycle count.

Co je to nabíjecí cyklus?

Možná se však ptáte, anebo si nejste 100% jistí tím, co je to vlastně cyklus baterie. Jeden cyklus baterie se počítá jakožto vybití baterie od 100 % do 0 %, respektive počet, kolikrát se baterie za 100 % úplně vybila. Pokud tedy máte zařízení nabito například na 90 % vybijete jej do 70 %, tak se nezapočítává celý nabíjecí cyklus, ale jen 20 % cyklu. Aby došlo k započtení, tak budete muset zařízení dobít ještě 80 % kapacity – až poté se počet cyklů zvětší o jednu hodnotu. Je tedy jedno, jestli jeden nabíjecí cyklus vytvoříte jedním nabitím, anebo mezi ním iPhone či iPad z baterie pětkrát odpojíte.

apple nabíjecí cyklus

Kolik cyklů vydrží baterie v mém iPhonu či iPadu?

Apple u každého svého zařízení udává, kolik cyklů je schopné vydržet, dokud nedojde k výraznému znehodnocení baterie. Jakožto výrazné znehodnocení baterie se počítá ztráta 20 % kapacity původní velikosti baterie. Níže naleznete seznam jablečných zařízení a cyklů, které by jejich baterie měly vydržet:

  • iPhone – 500 cyklů
  • iPad – 1,000 cyklů
  • Apple Watch – 1,000 cyklů
  • MacBook – 1,000 cyklů
  • iPod – 400 cyklů

Baterie uvnitř iPhonu by tedy ode dne prvního spuštění měla vydržet celých 500 cyklů, iPad dokonce dvojnásobek. Pokud bychom počítali, že denně iPhone či iPad vybijeme ze 100 % na 25 %, tj. 0,75 nabíjecího cyklu, tak by se znehodnocení baterie mělo objevit v případě iPhonu po necelých dvou letech. V případě iPadu, Apple Watch a MacBooku je to poté něco málo přes tři a půl roku.

Závěr

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak bohužel, v iOS neexistuje možnost, jakým způsobem byste mohli zjistit, kolik cyklů má vaše baterie. Předpokládám, že tento článek mohou číst i lidé, kteří nemají Mac a chtěli by informaci o cyklech zjistit i na Windows. Těm mohu doporučit aplikaci iBackupBot, kterou stáhnete pomocí tohoto odkazu. V této aplikaci můžete zjistit počet cyklů iPhonu či iPadu i na konkurenčním operačním systému. Kolik cyklů máte na vašem iPhonu vy, jak jej máte starý a pociťujete, že je baterie už slabší? Dejte nám všechny tyto informace vědět do komentářů.

osoba nabiji baterii iphone

Dnes nejčtenější

.