Zavřít reklamu

Logo nakousnutého jablíčka znají lidé po celém světě. Jeho význam je však o mnoho širší, než jen k označení produktů. Logo s sebou nese také hodnoty společnosti a její poslání, které zní „think different“, česky „myslet jinak“. Dále si mnozí z nás s logem spojí kreativitu, design a inovace, které společnost světu přinesla. V nakousnutém jablku je toho tedy mnohem více, než se zdá. Autorem nynějšího loga je grafický designér Rob Janoff, který se objevil na letošním D&AD festivalu. Zde se Janoff o logu lehce rozpovídal a podělil se o některé zajímavé informace a fakta, která s logem souvisí. Pokud se tyto zajímavosti chcete dozvědět i vy, tak tento článek určitě dočtěte až do samotného konce.

Historie Apple loga:

1. Na původním logu Applu se nachází Sir Isaac Newton

První jablečné logo bylo vytvořeno Ronaldem Waynem, jedním z původních spoluzakladatelů společnosti Apple. Originální logo bylo spíše ilustrací, než ikonickým a jednoduchým logem. Ilustrace vyobrazuje Newtona sedícího pod stromem. Jak jste se jistě učili ve škole, tak Newtonovi spadlo ze stromu na hlavu jablko, čímž objevil pojem gravitace. Newtonovy objevy měly masivní dopad na společnost, což měly později i jablečné počítače.

Už tehdy ale Steve Jobs věděl, že tohle logo jednoduše fungovat nebude, a to hned ze dvou důvodů. První z nich byl vcelku logický. Vzhledem k tomu, že by logo mělo být tisknuto na malá zařízení, tak by jednoduše nešly vidět jeho detaily. Zároveň Jobs chtěl, aby logo v logu přímo nefiguroval nápis Apple. Proto tehdy kontaktoval Regise McKenna, který mu našel grafického designéra Roba Janoffa.

2. Návrh loga byl jen jeden

Pro rozvíjející společnost, jako byl tehdy Apple, by se očekávalo, že bude k dispozici několik návrhů loga. Opak je však pravdou, jelikož návrh loga pro Apple byl vyhotoven pouze jeden. „Myslím si, že hodně za to mohla naivita a nezkušenost jak Steva, tak mě. V dnešní době tvořím vždy více, než jeden návrh,“ řekl Janoff.

3. Ukousnutý kousek má své opodstatnění

Proč došlo k nakousnutí jablka? Janoff říká, že k němu došlo naprosto záměrně. „Pracoval jsem s nákresy několika jablek po dobu několika týdnů, čímž jsem se dostal k perfektní siluetě. Poté přišel nápad nakousnutí, čímž jsme mohli jednoduše odlišit jablko od třešně, anebo třeba rajčete,“ sdělil Janoff. Vzhledem k tomu, že se nakousnutí řekne anglicky „bite“, tak se tohle anglické slovíčko podobá slovu „byte“. Byte, česky jednoduše bajt, je počítačový pojem a jablečná společnost samozřejmě pracuje s počítači. Tohle je však dle Janoffa šťastná náhoda a během tvůrčího procesu na zo upozornil až jeho kreativní ředitel.

4. Duhové zbarvení loga bylo záměrné

Jablečná společnost chtěla dokázat, že jsou její technologie ve světe počítačů naprosto převratné. Kvůli tomu také zdůraznila jednu ze svých odlišností oproti ostatním společnostem – barevnost produktů. V té době byste totiž pestře zbarvený počítač hledali jen stěží. Proto se Apple rozhodl pro začlenění využívaných barev do loga. V roce 1998 se Apple barev v logu vzdal, jelikož už v té době nebyla barevnost konkurenčním faktorem.

5. Digitalizace loga vyšla na 50 tisíc dolarů

Vzhledem k tomu, že Janoff logo vytvořil „jen na papír“, tak chtěla společnost Apple i nadále zůstat před svými konkurenty. Přesně proto Jobs trval na digitalizaci loga. V dnešní době byste logo do křivek převedli za několik sekund či minut práce. V té době to byl však složitý technologický proces, který vyšel na celých 50 tisíc dolarů. Rozhodně to ale nebylo pouhé vyhození peněz. Tento krok pomohl společnosti v modernizaci. „Nejen, že se digitální verze loga používá do dnešního dne, ale tehdy jste dokonce byli schopni vytvořit krásné barevné logo, za pomocí pixelů,“ dodal Janoff.

6. Nové logo se poprvé objevilo na počítači Apple II

Apple měl tehdy stánek na výstavě s názvem West Coast Computer Faire. Právě zde chtěl debutovat se svým zbrusu novým počítačem Apple II, zároveň chtěl však poprvé světu ukázat své nové, profesionální logo. Pomocí nového brandingu a inovativního produktu strhli veškerou pozornost na výstavě na sebe. I přesto, že byl Janoff zodpovědný za branding společnosti, tak nikdy s jablečnými počítači nepracoval. Steve Jobs mu poskytl pouze speciální prototyp počítače Apple II, na kterém občas mohl pracovat.

Těžko říct, jestli si Janoff uvědomuje, že vytvořil něco, co navždy změnilo image tak velké společnosti, jako je Apple. Pokaždé, když jablečné logo vidí, tak se usmívá. „Myslím si, že klíčem k nejlepším a nezapomenutelným návrhům, je jednoduchost. Takto si vás každý zapamatuje,“ podělil se o své zkušenosti Janoff.

apple-store-logo-green-fb

Dnes nejčtenější

.