Zavřít reklamu

Je to už dvanáct let, co společnost Apple začala prodávat Apple TV – vlastní set-top-box, který lidem přinesl média z iTunes do jejich obýváků na obrazovky televizorů. Přestože první Apple TV vypadala na první pohled skvěle, postrádala některé klíčové, uživatelsky atraktivní prvky, a proto se na první dobrou hitem bohužel nestala.

Podobně jako se s iPodem Apple odvážně pustil do vod hudebního průmyslu, byla Apple TV krokem do oblasti zábavy. Vzhledem k tomu, že měl Steve Jobs kontakty v Hollywoodu, a vzhledem k pozici, kterou měl u společnosti Disney to vypadalo, že je společnost Apple připravená vzít zábavní průmysl doslova útokem.

Firma se v této oblasti snažila o inovace i v době, kdy Steve Jobs pracoval jinde. V osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století vyvinul Apple software, schopný přehrávat video na osobních počítačích. V polovině devadesátých let se dokonce pokusil debutovat s Macintosh TV – jakýmsi křížencem Macu Performa 520 a čtrnáctipalcovým CRT televizorem Sony Trinitron – tento experiment se ale ukázal jako neúspěšný. Po Jobsově návratu se firmě podařilo spustit veleúspěšný web s trailery k filmům ve vysoké kvalitě, a prostřednictvím iTunes začal Apple prodávat také televizní pořady.

Apple TV byla veřejně představena 12. září roku 2006, prodávat se ale začala až v březnu následujícího roku. První generace Apple TV nebyla příliš revolučním produktem. Jednalo se vlastně o zařízení, umožňující pouštění obsahu, staženého do počítače, na televizní obrazovce. Počítač byl pro chod Apple TV nezbytný a jejím prostřednictvím nebylo možné filmy přímo stahovat, a to i navzdory internetovému připojení. Přehrávání navíc probíhalo v neuspokojivě nízké kvalitě.

Jak je u Applu zvykem, se stavem věcí se nespokojil a začal svou Apple TV vylepšovat. V polovině ledna roku 2008 vydal softwarovou aplikaci, která zařízení konečně proměnila v samostatný gadget, který ke svému provozu nepotřeboval počítač s iTunes. O něco později mohli uživatelé začít svou Apple TV ovládat za pomoci svých iPhonů, iPodů a iPadů, a funkce se postupně zlepšovaly a rozšiřovaly. V průběhu prvních šesti měsíců se nicméně prodalo jen 250 tisíc kusů Apple TV, a magazín Forbes ji nazval „iSelháním“. Když se ale podíváme na rozdíl mezi první a čtvrtou generací Apple TV, nemůžeme Applu upřít jednoznačnou snahu o co největší vylepšení. Patříte mezi majitele Apple TV? Co vám podle ní chybí k dokonalosti?

Související články

Dnes nejčtenější