Zavřít reklamu

Včera večer utnul Apple rázně veškeré spekulace o tom, zda i tento rok uspořádá svou tradiční březnovou Keynote. Krátce po dvacáté hodině totiž rozeslal médiím pozvánky, které je právě na první letošní prezentaci zve. Ta se uskuteční za necelé dva týdny – konkrétně 25. března – v Divadle Steva Jobse od 18 hodin středoevropského času.  

Kromě spousty hardwarových produktů by měl Apple na této Keynote představit i celou řadu služeb a vylepšení pro ně, díky kterým by měly být pro mnohé uživatele daleko využitelnější. Přestože jsme vás o nich na našem magazínu důkladně informovali, určitě nebude od věci se je ještě mírně připomenout v následujících řádcích.

Streamovací videoslužba 

Už z pozvánky na samotnou Keynote je jasné, že k představení streamovací videoslužby Applu zkrátka a dobře musí dojít. Pokud tedy jste fanoušci filmů a seriálů, rozhodně vás v tento den Apple potěší – tedy měl by. 

V minulých měsících se objevila velká spousta zpráv o připravovaných filmech a seriálech, které budou zahrnovat snad všechny divácky oblíbené žánry od dokumentů, přes psychologické thrillery až po sci-fi či historická dobrodružství. Přestože v tuto chvíli samozřejmě nelze říci, jak kvalitní tyto snímky budou, s ohledem na herce a režiséry, které pod nimi mají být podepsaní, se obecně očekávají skutečně velké věci. Ostatně, viděli jste například od Stevena Spielberga špatný film? Já tedy rozhodně ne. 

Otázek ohledně jablečné streamovací služby je hodně. Neznáme totiž například její dostupnost a a ni cenu, jasno pak není ani v množství obsahu, který bude hned od začátku dostupný. Pokud ale chce Apple svou novou službou dobýt svět, je naprosto jasné, že své oblíbené “US only” bude muset, respektive měl by, alespoň protentokrát vynechat a službu zpřístupnit po celém světě v co nejkratším časovém horizontu. 

Co se pak týče výše předplatného, spekuluje se o 10 až 15 dolarech, tedy v přepočtu asi 230 až 350 korunami, což není rozhodně nic nepřekonatelného. Na druhou stranu bude hodně záležet na kvalitě snímků a hlavně pak i na tom, zda jim Apple poskytne české a potažmo slovenské titulky nebo dokonce dabing. Pokud tomu tak nebude a k podobnému kroku se neodhodlá ve více zemích, odsoudí svou službu spíše k neúspěchu, než-li úspěchu.

Se streamovací videoslužbou Applu by mohl dle našeho názoru teoreticky souviset i iPod, který Apple dle dostupných informací chystá. Ten by totiž nemusel nyní sloužit jako přehrávač hudby, ale jako levné zařízení pro konzumaci videoobsahu. Pokud by jej totiž Apple dokázal vyrobit skutečně levně a tím pádem i levně prodávat, mohlo by se z něj stát zařízení skutečně pro každého, díky čemuž by mohla jeho streamovací služba jen a jen kvést. Pokud jste si tedy doposud pokládali otázku, proč iPod znovu přivádět k životu, již máte alespoň částečnou odpověď. 

“Netflix pro noviny a časopisy” 

Po boku jablečné streamovací videoslužby se velmi pravděpodobně představí i “Netflix pro noviny a časopisy”, na kterém Apple též již pěkných pár měsíců intenzivně pracuje. Jednat by se mělo o službu, díky které za určité předplatné získáte přístup k novinám a časopisům v elektronické verzi, které si budete moci dosyta pročítat. Vše tedy bude fungovat na stejné bázi, jako třeba streamování hudby. 

I u této služby se nabízí otázky týkající se dostupnosti a ceny. Právě cena je totiž dle mnohých analytiků problémem, se kterým se Apple již poměrně dlouho potýká. Na jeho podmínky totiž nechtějí kývnout mnozí vydavatelé, kteří by právě kvůli nízké ceně v kombinaci se špatným rozdělením zisků mohli na službě ve výsledku spíše prodělávat, než-li vydělávat. Nad tím, zda si budeme moci službu vychutnat i u nás, pak bohužel visí otazníky také. 

Balíčky předplatného

Jelikož bude Apple provozovat hned několik velmi zajímavých služeb na bázi předplatného, nabízí se možnost vytvoření speciálních balíčků, které budou různě tyto služby kombinovat a my na nich budeme moci určitý obnos ušetřit. Ze strany Applu by se jednalo o vcelku logický krok. Podobná věc by totiž mohla uživatele potěšit a zároveň přimět k utracení více peněz za jejich služby, které by mohli následně využívat dlouhodobě. Tyto balíčky by navíc šlo samozřejmě zkombinovat s daleko více věcmi, než “jen” službami. “Nabalit” by do nich totiž Apple mohl například i Apple Care nebo iCloud

Divoká karta: Předplatná služba pro hry na iOS

Není tomu tak dávno, co se ve světě objevily zprávy o tom, že Apple chystá speciální službu pro hráče, kteří by díky ní měli za určitý poplatek přístup k široké knihovně různorodých herních titulů. V tuto chvíli není sice zcela jasné, zda by se jednalo o streamování her či by je uživatelé museli stahovat do svých zařízení, avšak dle dostupných informací by již mohlo být spuštění této služby na spadnutí. I té bychom se tak mohli teoreticky dočkat už na první letošní Keynote. Dle našeho názoru je však její představení nejméně pravděpodobné ze všech výše uvedených novinek a to z jednoho prostého důvodu – téměř se o ní nemluví. Práce na ní tak ještě nemusí být tak daleko, jak některé zdroje tvrdí. 

Jakou službu byste nejvíce ocenili vy? Těšíte se na konkurenta Netflixu, nebo jste spíše náruživými hráči her a prahnete po tomto typu služby? Dejte nám vědět do komentářů.

Dnes nejčtenější

Další články