Zavřít reklamu

Představte si, že si pro vás manželka či přítelkyně připravila na blížící se víkend parádní zábavu – vyklidit celou půdu, na kterou jste roky jen odkládali nepotřebné věci a nechávali ji pomalu zapadávat prachem. Přestože se vám do splnění této mise absolutně nechce, při představě rozzuřené drahé polovičky raději zatnete zuby a do nevděčné práce se pustíte. A najednou v kupách prachu a nepořádku objevíte počítač Apple IIe z roku 1983.

Tak přesně podobný příběh prožil nedávno newyorčan John Pfaffi. Když v domě svých rodičů vyklízel špinavou půdu, narazil na ní na stařičký Apple IIe, který ještě jako mladík používal, ale po odložení na půdu na něj naprosto zapomněl. O to větší překvapení ho čekalo, když se počítač pokusil zapnout a on opravdu naběhl. Navíc při vložení disku se hrou se ho počítač zeptal, zda chce pokračovat v rozehrané hře a to po neuvěřitelných 30 letech. Sám Pfaff si prý najednou znovu připadal, jako kdyby mu bylo deset.

Během noci vyzkoušel několik her, přečetl si poznámky uložené na disku a dokonce se dostal i k dopisu, který mu jeho otec poslal během Johnova pobytu na letním táboře v roce 1986. „Právě jsem našel tento dopis od mého otce z roku 1986, kdy jsem ve svých 11 letech byl na letním táboře. Můj otec zemřel téměř přesně před rokem. Je úžasné narazit na něco tak „obyčejného“ spojeného s ním.“ uvedl Pfaff na svém Twitteru.

U již zmíněné hry si prý přesně pamatoval, kde skončil a na Twitteru si posteskl, že v té době bez moderního internetu bylo opravdu těžké zjistit, jak dále ve hře postupovat, když se člověk zasekl. Poměrně úsměvné je pak to, že když se svým objevem seznámil svou rodinu, jeho děti mu zprvu vůbec nechtěly věřit, že se skutečně jedná o počítač. Dokonce jim musel vysvětlit, co je to disketa a jak je možné, že dříve počítače neměli v sobě harddisk.

Zkrátka i na obyčejné půdě se mohou skrývat neobyčejné věci, které mají minimálně pro svého majitele obrovskou sentimentální hodnotu. Úklid půdy by tak neměl nikdo odkládat moc dlouho – kdo ví, na co tam narazíte zrovna vy.

Dnes nejčtenější

Další články