Zavřít reklamu

Stěhování s sebou velmi často přináší objevení věcí, které si člověk v průběhu let schovával. Své o tom ví i Chris Espinosa, který začal v Applu pracovat coby brigádník již ve čtrnácti letech v garáži Steva Jobse. Postupem času se pak vypracoval na nepostradatelného člena týmu a v současné době se pyšní prvenstvím pro nejdéle sloužícího zaměstnance jablečné společnosti. Když přišla v minulých měsících chvíle stěhování své kanceláře do Apple Parku, nestačil se proto divit, jaké poklady zvládl za dobu svého působení v Applu nashromáždit.

Oprášil i stařičký Macintosh

Může se to zdát skoro až neuvěřitelné, ale jednou z věcí, které Chris při chystání věcí ve své kanceláři na přestěhování do Apple parku objevil, byl i původní Macintosh 128K. Ten dostali všichni členové týmu, který se na náročném projektu podíleli. Aby však tyto počítače Apple nějakým způsobem odlišil, nechal na ně vyrobit speciální věnování se jménem.

Šuplíky Chrisova stolu však ukrývaly i další opravdové poklady. Věřili byste například, že na jejich dně našel Chris i stránku z tiskové zprávy, kterou Apple vydával k ikonickému počítači Macintosh v roce 1984? Na té je konkrétně novinářům vysvětlováno nové softwarové prostředí.

Mezi předměty na dně šuplíku našel Chris i dvě visačky se jménem. Jedna pochází z veletrhu v San Franciscu z roku 1977, druhá pak z roku 1980. Právě na veletrhu v San Franciscu pak představil Apple o sedm let později svůj Apple II., který byl ve své době suverénně nejprodávanějším produktem jableční společnosti. Rok 1980 je pak spjatý se vstupem Applu na burzu, čímž jeho hodnota raketově vystřelila vzhůru a nezastavuje ani po 38 letech.

Všechny tyto předměty objevil Chris ve své kanceláři:

Je libo srdce z Apple I?

Chris si však nezapomněl schovat ani srdce počítače Apple I, procesor MOS 6502. Ten jablečná společnost využila jak v Apple I, tak v Apple II, protože díky němu docílila opravdu značných úspor. Tehdy se totiž jednalo o nejlevnější dostupný procesor na trhu, který vyžadoval poměrně málo dalších podpůrných čipů, což s sebou samozřejmě přineslo další snížení nákladů. Oblibu těchto “srdcí” dosvědčuje i fakt, že je tehdy používalo do svých konzolí například Atari, Nintendo a obsahovaly je i legendární počítače Commodore.

Rivalita Applu se zbytkem technologického světa začala prakticky ihned po jeho založení. Steve Jobs totiž své vizi věřil a byl přesvědčen, že jsou počítače s logem nakousnutého jablka právě tím nejlepším, co si můžou zákaznici zakoupit. Asi největším rivalem byla v té době společnost IBM, která mimochodem vypustila svůj osobní počítač už v roce 1981. Asi se tak nebudete divit, že si šly obě společnosti čas od času po krku a o různé provokace nebyla nouze. Důkazem je toho i plakát, který Apple svému konkurentovi adresoval.

Posledním kuriózním kouskem, na který v naší galerii narazíte, je zelená nálepka na nárazník automobilu. Ta pochází z roku 1996 a odkazuje na velkou krizi, kterou Apple v těchto letech prožíval. Steve Jobs totiž již nějaký ten pátek u jeho kormidla nestál a jablečná společnost se pomalu ale jistě řídila do záhuby. Naštěstí se však vedení společnosti zavčas umoudřilo a otce společnosti do svých řad zanedlouho přijalo. Prosperita se tímto krokem rázem navrátila.

Jak tedy můžete sami vidět, stoly a kanceláře pracovníků Applu obsahují opravdové poklady. Snad se tedy se svými nálezy ještě některý z veteránů jablečné společnosti, za kterého bychom mohli Chrise Espinosu bez ostychu označit, pochlubí. Takovéto raritní kousky se totiž rozhodně nevidí každý den.

visacka se jmenem z veletrhu v san franciscu fb

Zdroj: cultofmac

Související články

Dnes nejčtenější

.