Zavřít reklamu

Když se řekne Apple, valné většině z vás se nejspíš mezi prvními myšlenkami vybaví otec nakousnutého jablka Steve Jobs. Všichni se nejspíš shodneme na tom, že po sobě tento novodobý génius zanechal opravdu silnou stopu, která se neztrácí ani téměř šest let po jeho smrti. Jeho život je inspirací pro mnoho lidí a jeho myšlenky jsou mnohými považovány za jakýsi zlatý grál novodobého technického průmyslu. Nahlížet na něj jen v samých superlativech by však byla zřejmě chyba. I jeho život byl po vzoru ostatních géniů mnohdy velmi nečitelný a společností nepochopený. A přesně do této oblasti zapadá i příběh poznávací značky jeho automobilu, který zveřejnil web Cult of Mac.

Většina z vás pravděpodobně neví, že krom černého roláku, riflí a kulatých brýlí bylo pra pro Steva typická ještě jedna věc – absence poznávací značky na jeho automobilu Mercedes SL55 AMG. Nikomu nebylo úplně jasné, proč Steve v tomto ohledu tak vyčnívá. Tuto záhadu však nakonec rozluštil on sám.

Steve totiž objevil v kalifornských zákonech o provozu malou škvírku, která mu tuto věc umožňovala legálně provádět. Zákon totiž umožňoval jezdit bez poznávací značky zbrusu novým automobilům a to až po dobu šesti měsíců. Proto se Steve rozhodl uzavřít s jednou leasingovou společností smlouvu, která mu každý půlrok zaručovala na chlup nové auto. Díky tomu si mohl bezstarostně jezdit bez poznávací značky v prakticky novém autě, aniž by kdokoliv poznal jeho trik a zároveň aniž by porušoval jakýkoliv zákon. Leasingová společnosti si navíc mnula ruce. Z ničeho nic měla totiž každý půlrok luxusní automobil, jehož prvním majitelem nebyl nikdo jiný, než Steve Jobs. No řekněte sami, kdo by jim za takovou nabídku neutrhl ruce.

Velikán s běžnými problémy 

A důvod celého tohoto nápadu? Vcelku prostý. Steve prostě nechtěl, aby jeho vůz lidé poznávali kvůli „espézetce“ na ulici nebo ho dokonce pronásledovali. To však fungovalo jen určitou dobu. Redaktor, který se se Stevem na toto téma bavil, mu totiž posléze položil otázku: „A není Mercedes bez poznávací značky výraznější?“, načež mu Steve s klidem odpověděl: „Máte pravdu.“ Nic víc, nic míň. Jen strohá odpověď, ze které je cítit genialita a nechuť zabývat se takto přízemními věcmi.

Snad vás takového jednoduché vysvětlení celé záhady moc nepohoršilo a příběh se vám alespoň trochu líbil. Ukazuje totiž, že i takový velikán, jakým Steve Jobs bezesporu je, byl v mnoha ohledech obyčejný člověk s obyčejnými starostmi, které se snažil řešit, jak nejlépe uměl. Třeba to však mělo ještě jiný a daleko hlubší podtext. To už se však bohužel nedozvíme nikdy.

Steve-Jobs-Mercedes-640x426

Dnes nejčtenější

.