Zavřít reklamu

Pokud se mluví o přínosu některého Apple produktu pro lidské zdraví, vybaví se v poslední době většině lidí zejména Apple Watch. Svůj potenciál v tomto směru mají ale také bezdrátová sluchátka AirPods, konkrétně jejich zatím nevydaná druhá generace.

Sluchátek AirPods 2 bychom se měli dočkat ještě letos. Tato druhá generace by měla podle dostupných zpráv přinést řadu vylepšení. Téměř jisté je, že nová AirPods budou vybavena vylepšeným nabíjecím pouzdrem, v plánu je ale zřejmě řada dalších skvělých vlastností. O tom, že AirPods 2 zvládnou mnohem více než jejich předchůdce, svědčí nejen nejnovější patentové žádosti od Applu, ale také posily, které firma v poslední době nabírá. Kromě audio kvality se Apple chystá u AirPods 2 zaměřit zjevně i na zdravotní funkce.

Nutno podotknout, že zmíněné patenty nejsou žádnou novinkou – trojice patentů, popisujících Earbuds s biometrickým snímáním byla Applem podána již v září roku 2015. Ke schválení ale došlo až počátkem roku 2017, kdy se na pulty většiny obchodů konečně dostaly první kusy AirPods. SA S příchodem iOS 12 se ukázalo, že sluchátka mohou do jisté míry sloužit také jako naslouchátka, a to ve spojení s funkcí Živý poslech v iOS.

V roce 2014 společnost Apple podala patentovou žádost, popisující sluchátka, vybavená řadou senzorů pro monitoring zdravotních funkcí, a disponující možností ovládání za pomoci „gest hlavy“. Senzor, umístěný ve sluchátkách, je podle patentu schopný například měřit teplotu, perspiraci či monitorovat srdeční činnost. O sběr dat, souvisejících s pohybem, se zase stará vestavěný akcelerometr. Tvar sluchátek v nákresu, který je součástí patentu, se nicméně od současných AirPods liší.

Výhody zakomponování zmíněných monitorovacích systémů do sluchátek popsal například magazín Nature. Patří mezi ně například pohodlné, bezproblémové a relativně nenápadné nošení nebo spolehlivost snímání příslušných dat. Jistá potíž by ale mohla spočívat v tom, že tvar AirPods nemusí sedět a vyhovovat každému.

Potenciál budoucích AirPods je podle zmíněných patentů opravdu veliký, otázka ale je, zda vůbec dojde k jejich realizaci, a pokud ano, tak kdy. Nedávné prohlášení Tima Cooka o tom, že přínos Applu by měl v budoucnu spočívat především v péči o zdraví, ale napovídá tomu, že bychom se časem mohli opravdu dočkat sluchátek s monitorovacími funkcemi.

Dnes nejčtenější

Další články