Zavřít reklamu

Prodeje iPhonů nebyly v uplynulém čtvrtletí zrovna růžové a nemalý podíl na tom mají i vloni představené iPhony, které svět přijal spíše s chladnou hlavou. Co přesně u nich však udělal Apple špatně, že si z nich takřka nikdo „nesedl na zadek“, ale naopak nad nimi jen mávl rukou? Přesně tuto otázku si již pěkných pár dní pokládáme i my v redakci a v následujících řádcích přinášíme pět důvodů, proč nové iPhony podle nás netáhnou tak, jak by měly.

Cena

Nalijme si čistého vína. 30 tisíc korun “v základu” za prémiovou řadu bylo přespříliš jak v roce 2017, tak i vloni. Když se pak nechcete spokojit s nejnižším úložištěm, cena jde poměrně rapidně nahoru. Za 192 GB navíc si totiž v případě modelu XS celých pět tisíc korun a u jeho většího bratříčka je tomu zrovna tak. Sáhneme-li po nejvyšší možné kapacitě, základní model už přeplatíme prakticky o třetinu ceny. Absolutně se tak nemůžeme divit tomu, že lidé zkrátka tyto částky za iPhony dávat nechtějí a raději je využijí jinak. Přeci jen, za 30 tisíc se dá sehnat i horší ojeté auto, které, přiznejme si, mnohým odvede daleko více služby než jen “hloupý” telefon. Není pochyb o tom, že kdyby byla cena nižší, telefony by se prodávaly podstatně lépe. Jasně, je tu stále model XR. Ten je však mnohými vnímán spíše jako ošklivé káčátko než plnohodnotný iPhone a tudíž pro ně nepřipadá v úvahu. Ani ten navíc není zrovna dvakrát levný, což se na jeho prodejích též rozhodně neblaze podepisuje.

Příliš málo vylepšení oproti loňské “desítce”

Jestli se Apple v minulosti vždy snažil svým iPhonem výrazně překonat jeho předešlou verzi a donutit tak své fanoušky k jeho nákupu, vloni se mu to skutečně nepovedlo. Model XS (Max) totiž v porovnání s iPhonem X přináší skutečně málo novinek, které navíc ocení spíše určitá skupina uživatelů. Největší vylepšení totiž dostal fotoaparát, jehož kvalita je pro valnou většinu z nás sice důležitá, jen pár z nás by si však kvůli tomuto vylepšení nový iPhone kupovala. Jasně, máme tu i vylepšený procesor, lepší výdrž baterie a snad i rychlejší Face ID. Dají se ale tyto novinky považovat za trháky, kvůli kterým bychom odhodili předloňskou “desítku, řekli si “Sakra, tak ten musím mít” a bezhlavě pro nový iPhone letěli od obchodu? Stěží. 

Novinky, které loňské iPhony přinesly, ale nemusí dávat smysl ani majitelům starších iPhonů, kteří možná mnohem raději sáhnou po iPhonu X. Ten se dá nyní sehnat se štěstím i za dvě třetiny ceny iPhonu XS, avšak nabízí takřka tytéž vlastnosti. Proč tedy utrácet třicet tisíc, když můžu mít jen nepatrně horší stroj za 20 tisíc a zbylých 10 tisíc “vrazit” třeba do Apple Watch, AirPods nebo iPadu?

„Desítku“ od iPhonu XS prakticky nerozeznáte: 

Program na výměnu baterií

Nemusí to však být vyloženě jen nechuť, co prodeje nových iPhonů brzdí. Mnozí uživatelé totiž neupgradují, protože jsou zkrátka spokojení s tím, co mají. Přiznám se, že i já jsem byl ještě donedávna hrdým majitelem iPhonu 6 a kdybych neměl možnost získat XS za parádních podmínek, ještě bych si tohoto hliníkového krasavce pár měsíců či možná i let nechal. Proč? Protože s ním nebyl sebemenší problém a i přes absenci některých věcí mi vyhovoval. ARKit totiž k životu opravdu nepotřebuji, bez 3D Touch jsem se také obešel a potřebu sestříhat na něm 4K film jsem taky příliš často neměl, takže jsem na výkonnostní limity nenarážel. 

Věřím, že přesně takto to má i spousta z vás. Když proto Apple spustil zlevněnou výměnu baterií jako omluvu za tajné zpomalování straších iPhonů, určitě jste svým starším jablečným miláčkům novou baterku dopřáli a de facto jste je tak polili živou vodou. A proč opouštět něco, co “jen” díky vyměněné baterce šlape přesně tak, jako když jste jej poprvé vytáhli z krabičky a zapnuli? 

Absence “nízkonákladového” modelu à la iPhone SE

Je sice super, že jsme se vloni dočkali představení high-end modelů, ale co dělat, pokud bych radši low-end za zlomek ceny, ale přesto s aktuálním hardwarem? Že mám sáhnout po iPhonu XR? To určitě ne. Ten se totiž za jakousi “nízkonákladovku” rozhodně označit nedá. Proč? Podívejte se na jeho hardwarovou výbavu, která se v mnohém shoduje s iPhonem XR, ale i cenu. Přes 20 tisíc korun za nejlevnější model je zkrátka úlet.

Cenotvorba u iPhonu XR je něco, nad čím i čtvrt roku po představení mnozí z nás nechápavě kývou hlavou a nediví se, že se neprodává tak, jak by Apple chtěl. Kdyby však byla jeho cena o pár tisíc nižší – dejme tomu na úrovni iPhonu 8 při jeho představení – situace by mohla být zcela jiná. A kdyby jsme se místo modelu XR dočkali raději nástupce oblíbeného iPhonu SE 2, za který by si Apple účtoval nějakou rozumnou částku, třeba bychom se dnes nebavili o klesajících prodejích, ale naopak o prodejích trhajících rekordy.

Koncept iPhonu SE 2 od ConceptsiPhone:

Touha vyzkoušet něco nového za zlomek ceny

Zatímco si možná mnozí z nás ještě před pár lety nedokázali představit, že by se z iPhonu přesunuli na Android, vzhledem k tomu, že jsme již řadu let neokusili nic zcela převratného jak po stránce hardwaru iPhonu, tak hlavně po stránce softwaru, může být toto odhodlání to tam. Proč tedy v případě, že už pro mě není iPhone středobodem vesmíru, nevyzkoušet něco jiného, což navíc ocení i má peněženka? Nebudeme si nic nalhávat. Po designové stránce třeba takový Samsung, Huawei či Xiaomi smartphony umí a to setsakramentsky dobře. A software? Legendy o nefungujícím systému Android už se Googlu podařily novými systémy alespoň částečně vyvrátit, takže se i s ním dá ve výsledku nejenže přežít, ale dokonce i bez problému fungovat. Tak proč to nezkusit. 

iPhone-XR-vs-iPhone-XS-4

Dnes nejčtenější

.