Zavřít reklamu

Na kvalitu fotoaparátů kladou v posledních letech prakticky všichni světoví výrobci smartphonů obrovský důraz. Není se však příliš čemu divit. Mnozí uživatelé totiž svými telefony prakticky nahradili klasické fotoaparáty, které jsou v porovnání se smartphony o poznání méně kompaktní a mnohdy kvalitou fotek srovnatelné. Na úroveň fotoaparátů v telefonech se proto zaměřují i některé společnosti a portály, které je mezi sebou nejrůzněji porovnávají a uživatelům radí, jaký telefon by pro ně mohl být po stránce fotoaparátu ten nejlepší. Asi nejznámější z nich je DxOMark, který si bere prakticky každý prémiový smartphone po jeho vydání na testy. Doposud jsme však byli zvyklí především na hodnocení zadních fotoaparátů, které uživatelé využívají nejvíce. Odborníci z DxOMark však nyní provedli rozsáhlé testy i fotoaparátů předních.

Do testování se dostalo dvanáct nejpopulárnějších modelů, mezi nimiž samozřejmě nemohl chybět iPhone XS Max (který má stejný fotoaparát jako iPhone XS) a iPhone X. Jejich výsledky nejsou vůbec špatné, ale ale rozhodně ne nejlepší. Odborníci hodnotili na fotkách ze selfie kamer například expozici, barvu, ohnisko, zrnitost a spoustu dalších aspektů, ze kterých následně vyvodili závěr. Vloni představený iPhone XS Max si od nich odnesl bramborovou medaili s celkovým skóre 82 bodů. Na první příčku, o kterou se dělí Google Pixel 3 a Samsung Galaxy Note 9, mu schází celkových deset bodů. Před něj se dokázal, byť jen o dva body, dostat Xiaomi Mi MIX 3. Co se týče iPhonu X, ten již takové štěstí neměl.  Se skórem „pouhých“ 71 bodů se umístil až na desáté příčce. Na druhou stranu však ztrácí pouze jeden bod na všemi opěvovaný Huawei P20 Pro.

Výsledky testu:

Zdroj: DxOMark

Přestože se telefony Pixel 3 a Galaxy Note 9 dělí o první místo, i tak nabídne každý telefon zcela jiný požitek z výsledné fotografie. Například telefon z dílny Googlu disponuje lepším kontrastem a chladnější bílou barvou, zatímco telefon jihokorejského Samsungu dokáže lépe zpracovávat barvy a celkovou expozici. Co se pak týče iPhonu XS Max, ten těžil především z výkonu v dobrých světelných podmínkách, ve kterých přímo exceluje. Naopak značnou část bodů ztratil v prostředí se slabým osvětlením, kde výsledné fotografie byly oproti konkurenci velmi chabé.

Přední fotoaparát iPhonu XS (Max) fotí skutečně parádně: 

Uvidíme, jak pořadím zamíchají smartphony, které nám výrobci představí v letošním roce. Minimálně u iPhonů se však již začalo spekulovat nad velmi solidním vylepšení, které si Apple přichystal jak pro zadní, tak i pro přední fotoaparát. Díky němu by se tak mohly fotky dostat opět na zcela novou úroveň a s trochou štěstí i žebříček DxOMark ovládnout.

Související články

Dnes nejčtenější